Błąd medyczny

Endometrioza – jak skutecznie leczyć endometriozę? Endometrioza to łagodne schorzenie rozrostowe charakteryzujące się występowaniem tkanek zbliżonych do struktur endometrium poza jamą macicy. Częstość występowania endometriozy nie jest dokładnie znana ze względu na nietypowy przebieg tej choroby oraz duże opóźnienie w diagnostyce m.in. przez lekceważenie objawów, które są uznawane za fizjologiczne lub też wyolbrzymione. Endometrioza – Czytaj dalej »

Najczęstsze błędy medyczne w resuscytacji krążeniowo-oddechowej Błąd medyczny może dotyczyć resuscytacji, gdy toczy się walka o ludzkie życie. W takich momentach oczekujemy od lekarzy ponadprzeciętnych umiejętności. Niestety, nie każdy lekarz jest w stanie działać pod presją czasu – resuscytacja wymaga od lekarzy podejmowania szybkich i trafnych decyzji, ponieważ od tego zależy ludzkie życie. bezpłatna konsultacja Czytaj dalej »

Błąd lekarski, a profesjonalizm chirurga w praktyce Błąd lekarski – czym się charakteryzuje profesjonalizm chirurga praktyka w dzisiejszych czasach? Do kluczowych elementów, które definiują profesjonalnego chirurga należą indywidualne umiejętności w zakresie zbierania wywiadu lekarskiego badania przedmiotowego badania podmiotowe, a nie stosowanie najnowszych zdobyczy techniki i farmacji. Odpowiedzialny i nowoczesny  chirurg stale podnosi swoje kwalifikacje na Czytaj dalej »

Leki podawane w szpitalach – czym kierują się placówki medyczne? Leki i zapotrzebowanie na nie jest coraz większe w związku ze wzrostem liczby chorób cywilizacyjnych i starzeniem się społeczeństwa. Jak wynika ze statystyk jest duże prawdopodobieństwo, że każdy z nas lub ktoś z naszych bliskich trafi w ciągu swojego życia co najmniej raz do szpitala Czytaj dalej »

Błąd medyczny a dokumentacja medyczna Błąd medyczny a dokumentacja medyczna – czy jest możliwe, żeby lekarz został pociągnięty do odpowiedzialności za nienależyte wypełnienie swoich obowiązków, mimo że nie popełnił błędu w sztuce lekarskiej? Nie tylko za błąd medyczny, ale również za naruszenie prawa pacjenta możesz domagać się odszkodowania i zadośćuczynienia. Jak to możliwe? Do licznych Czytaj dalej »

Błąd medyczny podczas operacji – kto jest winny? O osobie, która jest gotowa uznać winę za negatywny rezultat swoich działań, mówi się, że jest odpowiedzialna. Ale czy to ma zastosowanie w pracy zespołowej? Odpowiedzialność za kiepskiej jakości skutki działań danej grupy często jest rozmywana, szczególnie gdy wcześniej nie zostało ustalone, kto przewodniczy zespołowi. Czy taka Czytaj dalej »

Zapalenie wyrostka robaczkowego – czy „proste” zabiegi zawsze muszą się udać Błąd medyczny, skutkujący nawet śmiercią może zdarzyć się również podczas wykonywania z pozoru „łatwych zabiegów operacyjnych”. Skąd zatem wzięło się powszechne przekonanie, że niektóre zabiegi są łatwe i pozbawione ryzyka? Czy źródłem tego typu ocen są pacjenci, czy może jednak fachowcy medyczni? Bardziej prawdopodobne Czytaj dalej »

Błędy medyczne w leczeniu zakażeń w chirurgii Błędy medyczne w leczeniu zakażeń w chirurgii najczęściej dotyczą wdrożonej antybiotykoterapii. Antybiotykoterapia stosowana jest w medycynie od niemal osiemdziesięciu lat. Odkrycie antybiotyków pozwoliło lekarzom na podjęcie skutecznej walki z niebezpiecznymi, często śmiertelnymi chorobami zakaźnymi, które od wieków nękały ludzkość. Obecnie stosowanie antybiotyków jest nadużywane. Dotyczy to również antybiotykoterapii Czytaj dalej »

Błąd medyczny, a powikłanie  – dlaczego istotne jest rozróżnienie Błąd medyczny, jak pokazują statystyki, może zdarzyć się zarówno podczas wykonywania prostych technicznie zabiegów, jak również bardzo skomplikowanych operacji. Nie zawsze jednak, gdy stan pacjenta po przebytej operacji jest gorszy niż oczekiwano, oznacza, że doszło do błędu medycznego. Każdy zabieg, jak wszyscy wiemy, obarczony jest ryzykiem Czytaj dalej »

Zdarzenie medyczne –  “Niewiedza jest największym wrogiem człowieka Jako świadomi pacjenci zdajemy sobie sprawę, że mamy prawo zgłosić odpowiednim organom niepożądane zdarzenie medyczne. Ale czy zawsze jest to równoznaczne z tym, że ktoś z personelu medycznego na pewno popełnił błąd i w związku z tym możemy dochodzić roszczeń dotyczących naszego przypadku? bezpłatna analiza prawna Zdarzenie Czytaj dalej »

1 2 6