Błąd medyczny – blog

Na co umieraja Polacy? W 2016 r. zmarło ponad 388 tys. osób. W ogólnej liczbie osób zmarłych 48% stanowią kobiety I 52% mężczyźni.  W 2016 r. zarejestrowano 1,5 tys. zgonów dzieci w wieku poniżej 1 roku życia. Głównymi przyczynami zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i chorobynowotworowe.  Stanowią one ponad 70% wszystkich zgonów. Ile osób umiera w Czytaj dalej »

Zdrowie polaków – jak w Polsce oszczędza się na zdrowiu Czy wiesz, że potrzeby zdrowotne Polaków przekraczają wydolność powszechnego systemu zdrowia. Blisko połowa Polaków dodatkowo finansuje potrzebne świadczenia medyczne z własnego budżetu. Natomiast problem rezygnacji z leczania z powodu braku pieniędzy dotyka co siódmego gospodarstwa domowego w Polsce… Masz prawo do najlepszej opieki medycznej Lekarze Czytaj dalej »

Udar niedokrwienny, a udar krwotoczny Udar mózgu to nagłe ogniskowe lub uogólnione zaburzenia czynności mózgu, spowodowane zaburzeniami krążenia mózgowego, utrzymujące się powyżej 24 godzin. Udary niedokrwienne występują zdecydowanie częściej niż udary krwotoczne. Stanowią około 80% wszystkich udarów. Przyczynami udaru niedokrwiennego są: miażdżyca dużych naczyń zator sercowo-naczyniowy choroba małych naczyń mózgowych rozwarstwienie tętnic zapalenie naczyń mózgowych Czytaj dalej »

Rak piersi Rak piersi jest nowotworem złośliwym, powstającym z komórek gruczołu piersiowego. który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (płuc, wątroby, kości, mózgu). Wcześnie wykryty rak piersi, w stadium przedinwazyjnym, można całkowicie wyleczyć. Rokowanie może być dobre także w przypadku choroby w stadium inwazyjnym, zwłaszcza gdy nie Czytaj dalej »

Rak – wczesne wykrycie nowotworu może uratować życie Rak – wczesne wykrycie nowotworu może uratować życie. Profilaktyka wtórna w onkologii to działania na rzecz wczesnego wykrycia chorób nowotworowych. Realizowana jest ona za pomocą populacyjnych badań przesiewowych (skriningowych). Przesiewowe badania populacyjne prowadzi się u osób, w przypadku których nie występują objawy choroby. Pozwala na wykrycie choroby w Czytaj dalej »

Nowotwór – profilaktyka pierwotna w onkologii Nowotwór to nie wyrok. Niestety, nowotwory są plagą XXI wieku. Czy można temu zapobiec? Profilaktyka pierwotna chorób nowotworowych to szereg działań, których celem jest zapobieganie zachorowaniu na nowotwór. Wyeliminowanie palenia papierosów Palenie tytoniu powoduje nie tylko nowotwór płuc, ale również jest przyczyną występowania nowotworów układu oddechowego (np. gardła, krtani) Czytaj dalej »

Prawa pacjenta – postępowanie w przypadku odmowy zgody na leczenie W dyskusjach toczących się w środowisku lekarzy powraca problematyka legalności zabiegów operacyjnych, które są wykonywane bez zgody pacjenta. O ile lekarzom znany jest sposób postępowania w sytuacji, kiedy pacjent jest niezdolny do wyrażenia woli oraz w sytuacji konfliktu oświadczeń woli pomiędzy dwoma równoprawnymi podmiotami (np. małoletnim pacjentem powyżej 16 lat i jego rodzicami Czytaj dalej »

Świadoma zgoda pacjenta – kosztowny brak zgody Świadoma zgoda pacjenta powinna zostać poprzedzona rozmową z lekarzem. Lekarza powinien wyjaśnić pacjentowi cel operacji oraz możliwe powikłania związane z proponowaną metodą leczenia. Świadoma zgoda pacjenta oraz obowiązek uzyskania pisemnej zgody pacjenta na zabieg operacyjny, metodę leczenia lub diagnostyki o podwyższonym ryzyku wynika z art. 18 ustawy z Czytaj dalej »

Endometrioza – jak skutecznie leczyć endometriozę? Endometrioza to łagodne schorzenie rozrostowe charakteryzujące się występowaniem tkanek zbliżonych do struktur endometrium poza jamą macicy. Częstość występowania endometriozy nie jest dokładnie znana ze względu na nietypowy przebieg tej choroby oraz duże opóźnienie w diagnostyce m.in. przez lekceważenie objawów, które są uznawane za fizjologiczne lub też wyolbrzymione. Endometrioza – Czytaj dalej »

Najczęstsze błędy medyczne w resuscytacji krążeniowo-oddechowej Błąd medyczny może dotyczyć resuscytacji, gdy toczy się walka o ludzkie życie. W takich momentach oczekujemy od lekarzy ponadprzeciętnych umiejętności. Niestety, nie każdy lekarz jest w stanie działać pod presją czasu – resuscytacja wymaga od lekarzy podejmowania szybkich i trafnych decyzji, ponieważ od tego zależy ludzkie życie. bezpłatna konsultacja Czytaj dalej »

1 2 7