Blog
błąd medyczny

Zakażenie paciorkowcemZakażenie paciorkowcem

Zakażenie paciorkowcem co to są paciorkowce?

Jakie zagrożenie wiąże się z zakażeniem? Paciorkowce (inaczej: streptokoki) należą do zróżnicowanej grupy bakterii, które kolonizują florę bakteryjną człowieka, wywołując tym samym szereg różnych infekcji w organizmie. Najczęściej dotyczą one układu oddechowego, jednak patogeny atakują także stawy, zatoki, ucho.

Zakażenia paciorkowcem zazwyczaj są łatwe do wyleczenia. Leczenie odbywa się poprzez przyjmowanie odpowiednich antybiotyków i ewentualnie dodatkowych leków.

Zakażenie paciorkowcem – konsekwencje

Mimo że zakażenie paciorkowem zazwyczaj nie pociąga za sobą poważnych konsekwencji, nie można go bagatelizować. Ostatnie badania specjalistów z Texas A&M Health Science Center sugerują, że jedna z odmian paciorkowca obecna w przewodzie pokarmowym może bezpośrednio przyśpieszać rozwój raka jelita grubego.

“New Scientist” uspakaja, że nie ma pewności czy bakterie Streptococcus gallolyticus mogą przyczynić się do powstania tego nowotworu, jednak badania wykryły te mikroby w próbkach komórek nowotworowych aż u 74 proc. pacjentów z rakiem jelita grubego.

bezpłatna konsultacja prawna

Paciorkowce – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów paciorkowców. Przedstawiony poniżej podział za kryterium przyjmuje występujący na powierzchni danego paciorkowca rodzaj wielocukru, czyli antygenu. Każdy antygen określany jest inną literą, stąd wyróżniamy grupy:

A, B, C i G, D i bez specyficznego antygenu.

  • Paciorkowce z grupy A najczęściej wywołują anginę. Mogą również kolonizować układ moczowo-płciowy kobiet i powodować gorączkę połogową jako powikłanie po porodzie.
  • Grupa paciorkowców B może wywoływać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u noworodków, zaś u kobiet w ciąży  podnosi ryzyko zbyt wczesnego rozerwania błon płodowych.
  • Paciorkowce z grupy C i G nie wywołują chorób u ludzi.
  • Paciorkowce z grupy D często powodują infekcje układu moczowego w przypadku długotrwałego cewnikowania. W przypadku przedłużającej się antybiotykoterapii wywołują również infekcje jamy brzusznej, takie jak ropnie czy nawet zapalenie otrzewnej.
  • Ostatnia grupa stanowi natomiast najczęstszy czynnik sprawczy zapalenia płuc.

Jedną z najczęstszych chorób wywołanych przez paciorkowce jest zapalenie gardła. Głównymi objawami wywołanymi przez te bakterie w gardle są: wysoka gorączka, bóle mięśni, silny ból, zaczerwienienie i obrzęk gardła oraz powiększone węzły chłonne szyjne.

zadzwoń teraz

Zakażenie paciorkowcem – diagnostyka

W przypadku diagnostyki infekcji paciorkowcowej dróg oddechowych  istotnym elementem jest występowanie charakterystycznych objawów, którymi są: brak kaszlu, powiększone węzły chłonne szyjne, gorączka powyżej 38 stopni, obrzęk migdałków wraz z ropnym nalotem, wiek poniżej 15 lub powyżej 44 lat. Obecność 4 lub więcej objawów świadczy o infekcji paciorkowcowej. By jednak mieć co do niej pewność najlepiej wykonać posiew z gardła. Innym, nieco mniej pewnym, sposobem jest wykonanie testu na obecność antygenu (białka) paciorkowców we krwi. W leczeniu tej choroby zwykle stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz przede wszystkim doustny antybiotyk, który skraca czas objawów choroby i zapobiega występowaniu powikłań. Przyjmuje się go zazwyczaj przez 5–7 dni.

Nieleczona infekcja paciorkowcowa może doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii do innych narządów. Może skończyć się to powikłaniami w postaci: kłębuszkowego zapalenia nerek, gorączki reumatycznej czy wstrząsu toksycznego.

Przedłużające się zakażenie paciorkowcem często kończy się zespołem wstrząsu septycznego na skutek nagromadzenia się toksyn produkowanych przez paciorkowca, dlatego tak ważna jest szybka i trafna diagnoza oraz bezzwłoczne podjęcie odpowiedniego leczenia!

Błąd diagnostyczny – kto może Ci pomóc?

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych ma wieloletnie doświadczenie w dochodzeniu roszczeń z zakresu błędów medycznych.

Jeżeli podejrzewasz, że w trakcie Twojego leczenia doszło do zaniedbań, zadzwoń 722 080 080 i opowiedz nam swoją historię. Jesteśmy tutaj po to, aby Ci pomóc. Jeżeli doszło do błędu diagnostycznego to masz pełne prawo do odszkodowania, zadośćuczynienia oraz renty. Pomożemy Ci w walce o rekompensatę i lepszą przyszłość.

 bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!