Blog
błąd medyczny

OtrzewnaOtrzewna – czy wiesz czym jest?

Otrzewna to błona, która wyściela jamę brzuszną oraz jamę miednicy. Otrzewna jest przez nas niedostrzegana i tak naprawdę przekonujemy się o jej istnieniu dopiero wtedy, kiedy zaczyna chorować. W tym dramatycznym dla naszego organizmu okresie natychmiastowe udzielenie nam pomocy medycznej jest sprawą życia lub śmierci. Jeśli znalazłeś się w sytuacji, że zbyt późno pośpieszono Ci na ratunek i to przyczyniło się do trwałego uszczerbku na Twoim zdrowiu, skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika specjalizującego się w odszkodowaniach za błąd medyczny.

bezpłatna konsultacja prawna

Otrzewna – co to jest?

Otrzewna jest cienką, mocną błoną surowiczą, która w prawidłowych warunkach jest jałowa, o gładkiej powierzchni, unaczyniona i bogato unerwiona, o przestrzeni równej powierzchni całego ciała człowieka. Wyróżnia się tzw. obszary otrzewnej:

 • ścienną – pokrywa ściany miednicy oraz jamy brzusznej
 • trzewną – pokrywa narządy wewnętrzne (jedne narządy otacza ze wszystkich stron, inne tylko częściowo, a do niektórych przylega tylko z jednej strony)
 • jamę otrzewną – obszar pomiędzy otrzewną ścienną a trzewną

Otrzewna – jaką pełni rolę?

Otrzewna utrzymuje narządy wewnętrzne w prawidłowym położeniu, produkuje i wchłania płyn otrzewnowy, pełni rolę smarująco-obronną

zadzwoń teraz

Otrzewna – czy może chorować?

Otrzewna jest najbardziej odpornym na zakażenia narządem ze wszystkich, jakie się znajdują w naszym ciele, ale zdarza się, że też „choruje”. Do najczęstszych schorzeń otrzewnej należy zapalenie otrzewnej (dotyka rocznie około 180 na 100 000 osób) – wtedy otrzewna jest przekrwiona, obrzęknięta, produkuje duże ilości płynu, który w miarę mnożenia się bakterii przekształca się w ropę.

Otrzewna – przyczyny zapalenia

Przyczynami zapalenia otrzewnej są:

 • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – ok. 40% przypadków
 • przedziurawienie wrzodu żołądka lub dwunastnicy – ok. 20% przypadków
 • inne zakażenia (np. ropne zapalenie narządów rodnych u kobiet, uszkodzenie pęcherza, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie trzustki, ostre niedokrwienie lub martwica albo przedziurawienie jelita) – ok.40% przypadków.

Otrzewna – objawy zapalenia

Objawami zapalenia otrzewnej są:

 • silny ból brzucha (nie pozwalający na wykonywanie żadnych czynności)
 • twardy, napięty brzuch („jak deska”)
 • nudności
 • wymioty
 • zatrzymanie gazów, stolca, moczu
 • znaczne odwodnienie
 • blada i spocona skóra

Otrzewna – co robić, gdy zachoruje?

W przypadku zapalenia otrzewnej pacjent bezwzględnie musi znaleźć się natychmiast w szpitalu, aby poddać się operacji, która jest nieunikniona. Im później zostanie przeprowadzony zabieg chirurgiczny (metodą otwartą lub laparoskopową) tym bardziej wzrasta ryzyko śmierci. Do tego czasu choremu nie wolno przyjmować żadnych leków rozkurczowych czy przeciwbólowych, ponieważ one maskują objawy. Jeżeli uważasz, że na skutek zaniedbań personelu medycznego doznałeś ciężkiego uszczerbku na  zdrowiu, to jak najszybciej powinieneś zaufać odpowiednim ekspertom. W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w dochodzeniu roszczeń za błędy medyczne. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację i wskażemy, w jaki sposób możesz dochodzić sprawiedliwości!

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!