Blog
błąd medyczny

Odklejenie łożyskaOdklejenie łożyska – czym jest łożysko?

Odklejenie łożyska to bardzo groźne powikłanie ciąży. Zadaniem łożyska jest utrzymanie zarodka przy ścianie macicy. Łożysko powstaje w chwili zagnieżdżenia się zarodka w macicy przyszłej mamy. W trakcie ciąży łożysko dostarcza dziecku między innymi substancji odżywczych oraz tlen. Zachodząca w łożysku wymiana gazowa umożliwia mu oddychanie. Poprzez łożysko, dziecku dostarczane są witaminy, minerały, a także przeciwciała; usuwane i wydalane są niepotrzebne produkty przemiany materii. Odklejenie łożyska zaburza cały ten proces, a co za tym idzie, dziecku grozi poważne niebezpieczeństwo!

bezpłatna konsultacja prawna

Odklejenie łożyska – objawy

W trakcie trwania ciąży łożysko powinno niezmiennie przylegać do błony śluzowej macicy. Prawidłowe odklejenie łożyska następuje dopiero po około 20 minutach po porodzie. Na ścianie macicy pozostanie wówczas rana. Nie można jednak wykluczyć sytuacji, w której łożysko oddzieli się wcześniej. Objawami przedwczesnego odklejenia się łożyska są krwawienie z dróg rodnych, ostry ból brzucha, osłabienie odczuwania ruchów dziecka. Jeśli ciężarna podejrzewa, że mogło dojść do odklejenia się łożyska powinna natychmiast udać się do szpitala. Diagnoza uzależniona jest od stopnia odklejenia się łożyska. W przypadku stwierdzenia częściowego i niewielkiego stopnia oddzielenia się łożyska, zaleca się pozostanie w łóżku do czasu porodu. Jeżeli jednak, łożysko oddzieliło się całkowicie, ciąża powinna być natychmiast zakończona.

zadzwoń teraz

Odklejenie łożyska- przyczyny

Po pierwsze wśród najczęściej spotykanych przyczyn odklejenia się łożyska wymienić należy:

  • nadciśnienie tętnicze
  • palenie papierosów
  • wiek ciężarnej powyżej 35 lat
  • przebyte zabiegi ginekologiczne, np. przerwanie ciąży

Ponadto, przedwczesnemu oddzieleniu się łożyska sprzyjają:

  • urazy brzucha (upadek, uderzenie)
  • wadliwa budowa macicy
  • niezdrowy tryb życia (złe odżywanie się)
  • zażywanie narkotyków
  • spożywanie alkoholu
  • niedobór kwasu foliowego

Odklejenie łożyska – czy w Twoim przypadku, lekarz podjął właściwą decyzję?

Jeśli podejrzewasz, że w Twoim przypadku, w wyniku przedwczesnego oddzielenia się łożyska zastosowana przez personel medyczny procedura była niezgodna z aktualną wiedzą i sztuką medyczną, co spowodowało uszczerbek na zdrowiu Twoim lub Twojego dziecka, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom. W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych. Niestety, jedna zła decyzja lekarza może mieć wpływ na całe Wasze życie. Zadzwoń 722 080 080 i walcz o godną przyszłość swojej rodziny.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!