Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Błąd medyczny, a powikłanie – dlaczego istotne jest rozróżnienie

Błąd medyczny, a powikłanie  – dlaczego istotne jest rozróżnienie

Błąd medyczny, a powikłanie  – dlaczego istotne jest rozróżnienie

Błąd medyczny, a powikłanie  – dlaczego istotne jest rozróżnienie

Błąd medyczny, jak pokazują statystyki, może zdarzyć się zarówno podczas wykonywania prostych technicznie zabiegów, jak również bardzo skomplikowanych operacji. Nie zawsze jednak, gdy stan pacjenta po przebytej operacji jest gorszy niż oczekiwano, oznacza, że doszło do błędu medycznego.

Każdy zabieg, jak wszyscy wiemy, obarczony jest ryzykiem wystąpienia powikłania, które nie zawsze zostaje spowodowane przez błąd medyczny. Dlatego wszyscy pacjenci, u których operacja nie powidła się powinni przed podjęciem decyzji o wszczęciu postępowania prokuratorskiego lub sądowego skorzystać z pomocy profesjonalisty, który pomoże im dokonać rozróżnienia między błędem medycznym, a możliwym powikłaniem pooperacyjnym. Rzetelna analiza sprawy, poparta specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem może uchronić pacjentów przed niepotrzebnym stresem, kosztami i innymi przykrymi konsekwencjami, które wiążą się z niepotrzebnie wszczętym i skazanym na porażkę procesem sądowym.

bezpłatna konsultacja

Błąd medyczny, a powikłanie  – operacja nowotworu tarczycy

Przykładem takiego nierozważnego postępowania może być przypadek 50-letniej pacjentki z Kalisza. W 2010 r. kobieta została poddana zabiegowi całkowitego wycięcia gruczołu tarczowego z powodu nowotworu.  W trakcie zabiegu stwierdzono naciekanie tchawicy przez guz zlokalizowany w cieśni – konieczne stało się odcięcie miąższu tarczycy od tchawicy na ostro, nożem harmonicznym. Po zabiegu u pacjentki  doszło do obustronnego porażenia nerwów krtaniowych wstecznych. Wykonano zatem tracheostomię i założono rurkę tracheotomijną. Badanie histopatologiczne wykazało, że wycięcie guza było prawdopodobnie całkowite.

Błąd medyczny, a powikłanie – Pacjentka pozywa szpital

Pacjentka złożyła pozew cywilny o błąd medyczny przeciwko szpitalowi, domagając się następujących kwot:

  • kwot: 50 000 zł tytułem odszkodowania
  • 350 000 zł tytułem zadośćuczynienia
  • 2 000 zł miesięcznej renty

W pozwie twierdziła, że operacja nie została przeprowadzona z należytą starannością, co skutkowało uszkodzeniem strun głosowych. Zarzucała operującemu lekarzowi popełnienie błędów w postaci niedostatecznej identyfikacji nerwów krtaniowych wstecznych, a co za tym idzie – ich uszkodzenia w trakcie zabiegu operacyjnego.

Chirurg, który operował kobietę zeznał, że dokonał identyfikacji nerwów krtaniowych i prowadził zabieg resekcji gruczołu tarczowego starając się nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Z uwagi jednak na wielkość guza, rozległość obszaru naciekania okolicznych tkanek oraz konieczność przeprowadzenia radykalnej, ratującej życie operacji, doszło do uszkodzenia nerwów.

Błąd medyczny, a powikłanie – opinia biegłych

W przedstawionej sprawie opinię wydało trzech biegłych: endokrynolog, laryngolog i chirurg ogólny.

Biegli potwierdzili istnienie u powódki porażenia strun głosowych będących konsekwencją zabiegu resekcji tarczycy. Uznano jednak, że stan pacjentki dobrze rokuje na przyszłość – że zabieg usunięcia złośliwego guza tarczycy przyniósł efekt w postaci cofnięcia stanu zagrożenia życia. Ponadto, biegli stwierdzili, że uszkodzenie krtani, które wystąpiło u powódki, jest możliwym powikłaniem związanym z zakresem przeprowadzonej operacji, które zwiększa się wraz ze stopniem rozległości komórek nowotworowych. W podsumowaniu biegli stwierdzili, że nie ma przesłanek pozwalających na przyjęcie, że w trakcie zabiegu operacyjnego doszło do popełnienia jakiegokolwiek błędu.

Błąd medyczny, a powikłanie – wyrok sądu

Na podstawie opinii biegłych sąd, zarówno pierwszej jak i drugiej instancji, uznał, że nie ma podstaw do uznania zawinionego zachowania lekarzy i oddalił powództwo. Proces trwał 5 lat.

Niezbędna pomoc profesjonalisty

Podsumowując tę sprawę, warto zwrócić uwagę, jak ważne przed rozpoczęciem postępowania sądowego jest wnikliwe przeanalizowanie zdarzenia. Procesy o błędy medyczne należą do niezwykle trudnych. Warto zatem skorzystać z pomocy doświadczonego pełnomocnika, który rzetelnie oceni szanse na wygraną – odradzi proces, jeśli nie ma przesłanek odszkodowawczych lub poprowadzi proces z sukcesem, jeśli jest możliwość wykazania błędu medycznego i uzyskania satysfakcjonującego odszkodowania.

Jeśli masz wątpliwości, czy w Twoim przypadku doszło do błędu medycznego skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę – poinformujemy, jakie są realne szanse uzyskania odszkodowania.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych – kancelaria błędy medyczne Warszawa specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami medycznymi, skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu poszkodowanego pacjenta. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

Odszkodowania za błędy medyczne specjaliści nr 1 w Polsce.

Więcej o błędach medycznych

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!