Blog
błąd medyczny

Zgłoszenie zdarzenia medycznegoZgłoszenie zdarzenia medycznego – przepisy prawne

Z każdym rokiem wzrasta liczba osób, które ucierpiały w skutek pomyłek lekarzy. Jedną z głównych kwestii, notorycznie nurtującą pacjentów, jest sposób zawiadomienia o nieprzyjemnym incydencie.

Samo pojęcie zdarzenia medycznego odnosi się zarówno do uszkodzenia ciała, pogorszenia stanu zdrowia, a nawet zgonu poszkodowanego. Niebezpieczne konsekwencje mogą wynikać z niezgodnych z bieżącą wiedzą medyczną:

  • diagnozy, która przyczyniła się do niewłaściwego sposobu hospitalizacji
  • leczenia operacyjnego
  • stosowania wyborów zdrowotnych

Czym więc różni się  zdarzenie medyczne od błędu lekarskiego? Przede wszystkim dotyczy samej organizacji procesu leczniczego i raczej nie sięga tutaj do „czynnika ludzkiego”, czyli winy konkretnego pracownika szpitala.

bezpłatna konsultacja prawna

Zgłoszenie zdarzenia medycznego, a przedawnienie

Trzeba pamiętać, że możliwości dochodzenia roszczeń są mocno ograniczone w czasie. Każda osoba pokrzywdzona ma tylko trzy lata na podjęcie próby uzyskania sprawiedliwości. Ten okres liczony jest od momentu zdobycia informacji o szkodzie. Później, ubezpieczyciel zyska prawo do skutecznej odmowy wypłaty odszkodowania.

Warto jednak zauważyć, że proces przedawnienia zostanie wstrzymany, gdy sprawa trafi przed sąd lub inny organ egzekucyjny.

Zgłoszenie zdarzenia medycznego – jak wyglądają procedury?

Możliwość złożenia stosownego oświadczenia ma nie tylko ofiara przykrego incydentu, ale również osoby przez nią upoważniene. Można do tego grona zaliczyć: rodziców, opiekunów prawnych czy też pełnomocnika.

Prawo nie reguluje jednak formy przedstawienia takiej deklaracji. Dlatego to stronom pozostawiany jest jej wybór (elektroniczna, pisemna czy telefoniczna). Jeśli zaś chodzi o samą treść, to z pomocą przychodzą gotowe formularze. Pozostaje więc tylko uzupełnienie informacji o podstawowych danych personalnych, o numerze polisy, a przede wszystkim dokładne opisanie całego wydarzenia.

Po tym wszystkim, zakład ubezpieczeń jest zobligowany to wszczęcia odpowiedniego postępowania, aby wyjaśnić wszystkie okoliczności.

Drodzy pacjenci, doskonale wiecie, że przysługują Wam prawo do wysokiej jakości opieki medycznej. Lekarze nie są cudotwórcami, ale zawsze powinni się kierować sumiennością i Waszym dobrem, korzystając przy tym z powszechnej wiedzy medycznej.

zadzwoń teraz

Gdzie szukac pomocy?

Niestety, praktyka nie zawsze w całości pokrywa się z tą teorią… I tak powołany do życia został Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych, aby każdy chory, cierpiący z powodu uchybienia medyków, mógł liczyć na najlepszą pomoc prawną.

Wspólnie jesteśmy w stanie powstrzymać niedbalstwo, które jest powodem Waszej udręki, a przede wszystkim wywalczyć odpowiednią rekompensatę. A dzięki niej, zapewnicie spokojną przyszłość dla  swojej rodziny.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment