Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Zawał serca – cichy zabójca

Zawał serca – cichy zabójcaZawał serca co to takiego?

Zawał serca jest nagłym stanem kardiologicznym wymagającym natychmiastowej pomocy medycznej i reakcji ze strony lekarza. Brak prawidłowego zaopatrzenia mięśnia sercowego w krew powodowany jest przez zwężenie lub zamknięcie naczynia wieńcowego, które doprowadza do ograniczenia przepływu krwi, powodując niedokrwienie i martwicę. Martwica (obumarcie komórek mięśnia sercowego) jest nieodwracalna. Serce nie ma bowiem zdolności regeneracji zniszczonych komórek.

Zawał serca dotyka coraz młodsze osoby, jednak najczęściej występuje u mężczyzn po 50 roku życia. Najbardziej zagrożeni są palacze, osoby z wysokim cholesterolem, nadciśnieniem tętniczym oraz z nadwagą. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zawału są ponadto cukrzyca, nadużywanie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej.

bezpłatna pkonsultacja prawna

Zawał serca a błąd medyczny

Nierozpoznanie przez lekarza niepokojących objawów zawału a także niewdrożenie odpowiedniego leczenia można traktować jako narażenie życia oraz zdrowia pacjenta. W przypadku zawału tylko szybka reakcja i udzielenie pomocy mogą uratować życie. Nierozpoznanie zawału serca oraz bagatelizowanie przez lekarza objawów zgłaszanych przez pacjenta jest błędem medycznym.

Objawy zawału

  • ból w klatce piersiowej
  • uczucie kołatania serca
  • duszności, poty, dreszcze
  • pieczenie, ucisk za mostkiem
  • wymioty, nudności, niekiedy omdlenie
  • ogólne złe samopoczucie
  • bladość skóry (przede wszystkim dłoni i ust)

Zawał serca poprzedzony jest często tzw. stanem przedzawałowym. Jest to stan bezpośrednio poprzedzający obumarcie komórek mięśnia sercowego. O zawale mówimy wówczas, gdy dojdzie do martwicy. Faza wcześniejsza nazywana jest właśnie stanem przedzawałowym.

Zawał serca leczenie

W leczeniu zawału serca niezmiernie ważna jest jak najszybsza hospitalizacja pacjenta w specjalistycznym ośrodku umożliwiającym wykonanie koronarografii oraz leczenie zabiegowe.  Niekiedy konieczne jest wykonanie zabiegu przezskórnej angioplastyki wieńcowej, która polega na udrożnieniu zwężonej lub zamkniętej tętnicy wieńcowej, poszerzeniu jej oraz wszczepieniu w to miejsce stentu. Zabieg ten zapobiega nawrotowi zwężenia oraz przywraca prawidłowy przepływ krwi.

W przypadku braku możliwości skierowania pacjenta do takiego ośrodka można wdrożyć leczenie fibrynolityczne. Polega ono na dożylnym podaniu leku, który rozpuszcza skrzeplinę, która zamyka światło naczynia wieńcowego.

Istnieją też inne metody leczenia zawału serca. Wśród nich wymienić należy również operację pomostowania aortalno-wieńcowego. Kuracja chorego polega także na leczeniu chorób towarzyszących, np. miażdżycy, cukrzycy, otyłości.

zadzwoń teraz

Pierwsza pomoc

W przypadku wystąpienia objawów zawału należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe ( nr tel. 999, a z telefonu komórkowego 112). Jeśli u poszkodowanego doszło do zatrzymania krążenia konieczne będzie przeprowadzenie sztucznego oddychania i masażu serca: 30 uciśnięć na 2 wdechy. Czynność tą wykonujemy aż do przyjazdu karetki. Pomocne będzie również poluzowanie ubrania (koszuli, krawatu) tak, by nie uciskało chorego.

Gdzie szukać pomocy

 Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń z tytułu błędów medycznych. Jeżeli ucierpiałeś na skutek zaniedbania lekarza bądź błędnej diagnozy, zgłoś się do nas i uzyskaj bezpłatną analizę dokumentacji medycznej.

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc!

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!