Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Zawał mięśnia sercowego – co to jest?

Zawał mięśnia sercowego Zawał mięśnia sercowego – co to jest?

Zawał mięśnia sercowego definiuje się jako martwica komórek mięśniowych serca. Może ona wystąpić w każdym jego obszarze. Zawał mięśnia sercowego może objąć swym zasięgiem całe serce lub warstwę podwsierdziową. Przyczyną zawału mięśnia sercowego jest ograniczenie dopływu krwi do tętnic, która doprowadza ją do serca. Przez tętnice dostarczany jest sercu tlen i składniki odżywcze. Częstokroć, dochodzi do całkowitego zamknięcia światła tętnicy. Zawał mięśnia sercowego może być także spowodowany wadami naczyń wieńcowych, zastawek, przedawkowaniem narkotyków, czy dużym wysiłkiem fizycznym. Wśród przyczyn zawału mięśnia sercowego wymienia się cukrzycę, otyłość, nikotynizm, brak aktywności fizycznej.

bezpłatna konsultacja prawna

Zawał mięśnia sercowego – objawy

Pierwsze objawy zawału mięśnia sercowego pojawiają się zwykle w godzinach porannych. W tym czasie układ współczulny cechuje duża aktywność. Występuje silny, rozrywający i duszący ból w okolicy zamostkowej. Po kilku minutach odczuwalne jest promieniowanie bólu na okolice szyi, barków, ramion, pleców. Nie można wykluczyć sytuacji, gdzie zamiast bólu człowiek odczuwa duszność. Podczas zawału mięśnia sercowego organizm jest osłabiony. Zdarza się, że dochodzi do utraty przytomności. Objawy zawału mięśnia sercowego bywają niejednoznaczne, co może sprawić trudność lekarzom w postawieniu szybkiej i trafnej diagnozy. Mimo to, przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki oraz wykonanie niezbędnych badań, znacząco zwiększa szanse na pełną diagnozę oraz uratowanie zdrowia i życia pacjenta. Zaniechanie diagnostyki, czy zbagatelizowanie zgłaszanych przez pacjenta objawów są uznawane za błąd medyczny.

zadzwoń teraz

Zawał mięśnia sercowego- pierwsza pomoc

W przypadku wystąpienia opisanych wyżej objawów należy natychmiast wezwać pogotowie. Nawet jeśli okaże się, że diagnoza będzie inna niż zawał mięśnia sercowego, wzywając pomoc zmniejszysz ryzyko pogorszenia stanu zdrowia. Jeśli zaś jesteś świadkiem zawału, przed przybyciem karetki pogotowia zmierz choremu tętno i ciśnienie. Wysokie parametry można zbić poprzez podanie nitrogliceryny. Gdy osoba pozostaje nieprzytomna, po wykręceniu numeru alarmowego, rozpocznij akcję reanimacyjną. Powinieneś prowadzić ją aż do momentu przyjazdu personelu medycznego.

Zawał mięśnia sercowego – co możesz zrobić, gdy lekarz popełnił błąd?

Jeśli podejrzewasz błąd medyczny, który spowodował uszczerbek na zdrowiu Twoim lub Twoich najbliższych, to jak najszybciej zaufaj odpowiednim ekspertom. W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w aspekcie błędów medycznych. Nie pozwól, aby lekarze winni tragedii, która Cię spotkała, pozostawali bezkarni.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!