Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Zakażenie noworodka podczas porodu

Zakażenie noworodka podczas poroduZakażenie noworodka podczas porodu

Czy za zakażenie noworodka podczas porodu może odpowiadać personel medyczny? 

Niestety, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Co do zasady, istnieją wirusy i bakterie, które podczas porodu mogą przenieść się z organizmu matki na noworodka. W takich przypadkach nie możemy mówić o błędzie medycznym.

Co jednak w sytuacji, kiedy do zakażenia dochodzi z winy personelu prowadzącego poród? W dzisiejszym artykule kilka informacji dotyczących zakażenia noworodka podczas porodu.

bezpłatna konsultacja prawna

Zakażenie noworodka podczas porodu – zagrożenie ze strony matki

Po pierwsze warto podkreślić, że źródłem zakażenia noworodka może być matka lub środowisko zewnętrzne. Bez wątpienia, kobiety ciężarne są narażone na kontakt z potencjalnie groźnymi drobnoustrojami, które występują w ich otoczeniu. Warto wiedzieć, że niektóre z nich stanowią duże niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu. W tym miejscu należy wymienić przede wszystkim cytomegalię, różyczkę, toksoplazmozę, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, opryszczkę oraz ospę wietrzną.

Zakażenie noworodka podczas porodu  – czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zakażenia

Warto podkreślić, że ryzyko zakażenia jest większe u noworodków urodzonych poniżej 37 tygodnia ciąży, a także posiadających niską urodzeniową masę ciała. Dodatkowo, bardziej narażone na zakażenie są dzieci z niską punktacją w skali Apgar (poniżej 5 w pierwszej minucie), płci męskiej, a także dzieci z przyspieszonym tętnem (powyżej 160/min).

Co więcej, do zakażeń dochodzi częściej jeżeli noworodek przebywa na oddziale intensywnej opieki neonatologicznej, a w konsekwencji wydłuża się jego pobyt w szpitalu. Niestety, także zabiegi operacyjne, jak również wszystkie zabiegi inwazyjne (a zatem między innymi intubacja, wenflony czy cewniki centralne) powodują wzrost ryzyka  

zadzwoń teraz

Zakażenie noworodka podczas porodu – nieprawidłowe postępowanie personelu medycznego

Dochodząc do sedna problemu. Zdarza się również, że przyczyną zakażenia noworodka jest niska jakość opieki medycznej. Niestety, dość często to niezachowanie przez placówkę medyczną odpowiednich warunków sanitarno-epidemiologicznych prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia noworodka. Mówimy tutaj chociażby o sytuacji, kiedy w placówce medycznej nie ma odpowiedniej kontroli bakteriologicznej oddziałów. Inne przykłady to duża ilość pacjentów na salach czy niezachowanie odpowiedniej higieny (na przykład rąk) przez członków personelu medycznego.

Jeżeli uda nam się udowodnić, że z winy placówki medycznej doszło do zakażenia noworodka, możemy starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Zapobieganie zakażeniom u noworodków

Co istotne odpowiednie działania profilaktyczne pozwalają na zapobieganie części zakażeń noworodków. Należy zatem rekomendować:

  • profilaktykę zakażeń, które są związane z przedwczesnym pęknięciem błon płodowych
  • karmienie piersią
  • wykonywanie badań w kierunku potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów u ciężarnych (na przykład paciorkowca z grupy B)
  • właściwą pielęgnację noworodka
  • zapobieganie porodom przedwczesnym

Skorzystaj z pomocy prawnika doświadczonego w prowadzeniu spraw dotyczących błędów okołoporodowych

Jeśli podejrzewasz, że w trakcie twojego porodu doszło do nieprawidłowości, skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Pamiętaj, jeżeli choroba Twojego dziecka jest wynikiem błędu medycznego przy porodzie, masz prawo uzyskać odpowiednią rekompensatę. Możesz nam zaufać i powierzyć swoją sprawę. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących błędów okołoporodowych. Przeprowadzimy bezpłatną analizę dokumentacji medycznej i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Następnie pomożemy Ci uzyskać należne odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę od placówki medycznej.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!