Blog
błąd medyczny

pogotowie ratunkowe

“Rodzi się pytanie, czy nikt go w szpitalu nie oglądał”. Prokuratura bada sprawę śmierci 57-latka

Autor: Uwaga TVN / bladmedyczny.net

Pan Andrzej z Nowego Dworu Mazowieckiego źle się czuł. Poszedł do lekarza, skierowano go do szpitala, wypisano, kolejni lekarze, znowu szpital… W ciągu tygodnia – ustaliła prokuratura – zajmowało się nim 13 lekarzy z czterech placówek. Podczas ostatniego pobytu w szpitalu 57-latek zmarł. Dokumentacja medyczna zdaje się wskazywać, że przez prawie 10 godzin nikt się pacjentem nie zajmował. Śledczy sprawdzają, czy tej śmierci można było uniknąć. Materiał “Uwagi!” TVN.

Renata Cybula jest pielęgniarką w szpitalu w Nowym Dworze Mazowieckim. To tam w grudniu trafił jej mąż, Andrzej. Miał 57 lat. Kilka lat temu przeszedł zawał serca. Od pewnego czasu uskarżał się na ból nogi, która puchła i robiła się coraz bardziej sina. Nie lubił chodzić do lekarzy, ale czuł, że tym razem bez ich pomocy się nie obędzie.

Noga jak u małego słonia 

Niesłusznie zamknięci, ze szpitala wyszli półżywi. Odszkodowań nie doczekali, “sąd zapomniał” Krystian Broll do… czytaj dalej » Noga jak u małego słonia – W środę wieczorem pojechał do szpitala na SOR. Na tym oddziale przebywał do około północy. Później przewieziono go na Bródno, na USG żył. Rano, gdy poszłam do pracy, zadzwonił mąż, że jest już w domu. Jak oni mogli prawidłowo zrobić to badanie, skoro ta noga była wielkości nogi małego słonia?

Okazało się, że ze szpitala wypuścili go o 3.15 (w nocy – red.). Dla mnie to jest nie do pomyślenia, że oni go o tej porze wypuścili – opowiada Renata Cybula. Rzecznik Szpitala Bródnowskiego wyjaśnia, że pacjent został zwolniony do domu, ponieważ nie było żadnych podstaw, by miał pozostać w szpitalu.

– Mąż mi opisywał całą sytuację, która go spotkała na Bródnie. Lekarz podobno był bardzo zbulwersowany tym, o której godzinie przywożą mu pacjenta do badania. Potem mąż wyszedł z tego szpitala i miał pójść na przystanek, z którego mógł się zabrać pierwszym autobusem. Na drugą stronę trzeba było przejść po schodach. Mówił mi, że on już się tak źle czuł, że myślał, że już nie podejdzie. Mówił, że praktycznie wciągał się po barierce na górę. W międzyczasie się uginał, klękał. Mówił, że prawej nogi już praktycznie nie czuł, już była tak obrzęknięta – opowiada pani Renata.

“Ten pacjent powinien zostać w szpitalu”

Lekarz, który wypisał pana Andrzeja ze szpitala, już tam nie pracuje. O opinię na temat jego decyzji reporter “Uwagi!” TVN zapytał specjalistę z wieloletnim stażem, profesora Krzysztofa Bieleckiego.  Pacjent spadł ze stołu w czasie operacji. Kilka tygodni później zmarł Na sali… czytaj dalej »

– Badający uczciwie pisze, że ze względu na duży obrzęk w prawej kończynie dolnej badanie przepływowe dopplerowskie było utrudnione, ale pozwoliło mu to na wykluczenie zakrzepicy w żyłach kończyny dolnej prawej – ocenia na podstawie dokumentacji medycznej prof. Bielecki.

– Ale jednocześnie pisze, że w obwodowej części udowej tętnicy udowej nie ma przepływu i obok ze znakiem zapytania jest napisane zakrzep, zator. Czyli jakiś problem naczyniowy był. Ten pacjent powinien zostać w szpitalu – wyjaśnia lekarz.

Po wizycie w Szpitalu Bródnowskim Andrzej Cybula ponownie trafił do lekarza pierwszego kontaktu. Ten znowu skierował go do szpitala z podejrzeniem ostrej niewydolności krążenia. Jego żona poprosiła o przyjęcie męża do szpitala, w którym pracuje.

– Doktor tak trochę podeszła do mnie dziwnie, stwierdziła, że na weekend to tak nie za bardzo jest po co. Umówiłyśmy się na poniedziałek – mówi Renata Cybula.

“Czy nikt go nie oglądał?”

Pan Andrzej w poniedziałek został przyjęty do szpitala. Jego karta medyczna zawiera dwa zapisy. Pierwszy jest z godziny 11.35, a drugi – z godziny 21.24. I jest to już informacja o zgonie pacjenta.

– Jeżeli pacjent jest przyjmowany w trybie pilnym z takimi objawami niewydolności i dopiero po prawie dziesięciu godzinach jest kolejna informacja stwierdzająca, że pacjent nie ma objawów życia, to rodzi się pytanie, czy nikt go wcześniej nie oglądał? – po obejrzeniu karty medycznej zastanawia się w rozmowie z reporterem prof. Krzysztof Bielecki.

– Lekarz prowadząca powiedziała mi, że ten poprzedni zawał, który miał, to był bardzo rozległy zawał i praktycznie od tamtej pory mój mąż żył z połową martwego serca. Gdy spytałam, jak można żyć z martwym w połowie sercem, zmieszała się trochę i powiedziała, że w takim razie teraz może tak się stało – opowiada Renata Cybula.

Prokuratorskie śledztwo

Rodzina zażądała sekcji zwłok niezależnej od szpitala i zgłosiła sprawę organom ścigania. Prokuratura wszczęła śledztwo w kierunku narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz w sprawie nieumyślnego spowodowania jego śmierci.

– Z opinii biegłych wynika, że do śmierci doszło na drodze przewlekłej niewydolności krążenia. Ponadto w obrazie sekcyjnym stwierdzono przewlekłe zaawansowane zmiany chorobowe w układzie krążenia – mówi Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Podaje, że w ciągu tygodnia panem Andrzejem zajmowało się 13 lekarzy z czterech placówek medycznych. Śledztwo jest w toku. Ma wyjaśnić, czy tej śmierci można było uniknąć.

Zobacz cały reportaż “Uwagi!” TVN.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli ktoś z Twojej rodziny zmarł niespodziewanie w trakcie leczenia szpitalnego i masz powody, aby sądzić, że śmierć nastąpiła wskutek zaniedbania lekarza, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Pomożemy Ci ocenić, czy istnieją wystarczające dowody do wniesienia skargi przeciwko szpitalowi i lekarzowi za spowodowanie śmierci bliskiej Ci osoby.

 

zgłoś błąd medyczny teraz

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment