Blog
błąd medyczny

Rak – wczesne wykrycie nowotworu może uratować życie

Rak – wczesne wykrycie nowotworu może uratować życie

Rak – wczesne wykrycie nowotworu może uratować życie

Rak – wczesne wykrycie nowotworu może uratować życie. Profilaktyka wtórna w onkologii to działania na rzecz wczesnego wykrycia chorób nowotworowych. Realizowana jest ona za pomocą populacyjnych badań przesiewowych (skriningowych). Przesiewowe badania populacyjne prowadzi się u osób, w przypadku których nie występują objawy choroby. Pozwala na wykrycie choroby w jej wczesnym stadium, na etapie zmian przednowotworowych.

Głównym celem profilaktyki wtórnej jest zmniejszenie śmiertelności w wymiarze populacyjnym. Pamiętaj, nowotwór to nie jest wyrok.

Rak szyjki macicy – diagnostyka

Podstawowym badaniem profilaktycznym, umożliwiającym rozpoznanie wczesnych postaci nowotworu oraz stanów przedrakowych jest badanie cytologiczne. Programem profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy są objęte kobiety w wieku od 25 do 59 lat. Badanie powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku podczas wizyty kontrolnej u ginekologa.

Wczesne wykrywanie raka piersi

Podstawowym badaniem w profilaktyce raka piersi jest mammografia. Populacyjny program profilaktyki i wczesnego rozpoznawania raka piersi obejmuje kobiety w wieku 50-69 lat, u których wykonuje się badanie mammograficzne raz na 2-3 lata. Mammografia pozwala wykryć zmiany nowotworowe na 2-4 lata przed tym, kiedy staną się one klinicznie jawne.

Każda kobieta po 20 roku życia powinna regularnie, to znaczy raz w miesiącu, badać swoje piersi. Jeśli w trakcie badania zostaną zauważone zmiany w postaci guzka lub zgrubienia, wciągnięcia lub zmiany kształtu brodawki, zmiany rozmiaru lub kształtu piersi, wciągnięcia lub zmiany koloru skóry piersi, czy guzka w dole pachwowym, należy natychmiast udać się do lekarza.

Wczesne wykrywanie raka jelita grubego

W ramach profilaktyki wtórnej raka jelita grubego, co 10 lat u osób w przedziale wiekowym 50-69 lat lub młodszych, obciążonych wywiadem rodzinnym, wykonuje się badanie endoskopowe dolnego odcinka układu pokarmowego – kolonoskopię. Badanie endoskopowe pozwala nie tylko na wykrycie wczesnego raka jelita, ale również na usunięcie niewielkich zmian, będących stanami przedrakowymi.

Wczesne wykrywanie raka skóry

Nowotwory złośliwe skóry można wyleczyć, jeśli zostaną odpowiednio wcześnie wykryte. W razie pojawienia się niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza. Wskazane jest coroczne badanie skóry przez lekarza oraz samobadanie raz w miesiącu.

Gdzie szukac pomocy?

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego ( opóznienia postawiena prawidłowej diagnozy, przez co doszło do opóznenie leczenia i uszczerbku na zdrowiu chorego ) – nie zwlekaj, zgłoś się jeszcze dzisiaj. Masz tylko 3 lata od momentu dowiedzenia się o szkodzie i podmiocie odpowiedzialnym do jej naprawienia, dlatego też zgłoś błąd medyczny jak najszybciej, zanim Twoje roszczenie się przedawni.

Pomożemy Ci uzyskać najwyższe odszkodowaniezadośćuczynienie oraz  rentę za doznaną krzywdę lub śmierć bliskiej Ci osoby.

Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

Odszkodowania za błędy medyczne specjaliści nr 1 w Polsce.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment