Blog
błąd medyczny

Rak piersi czynniki ryzyka i diagnostyka

Rak piersi czynniki ryzyka i diagnostyka

Rak piersi

Rak piersi jest nowotworem złośliwym, powstającym z komórek gruczołu piersiowego. który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (płuc, wątroby, kości, mózgu).

Wcześnie wykryty rak piersi, w stadium przedinwazyjnym, można całkowicie wyleczyć. Rokowanie może być dobre także w przypadku choroby w stadium inwazyjnym, zwłaszcza gdy nie ma jeszcze przerzutów do węzłów chłonnych.

W XXI wieku dysponujemy narzędziami do wykrywania raka piersi na wczesnym etapie. Mammografia, ultradźwięki, MRI oraz USG piersi to niektóre z tych narzędzi.

Niestety, jeśli lekarz nie zleci właściwych badań, lub guzek okaże się zbyt mały, aby wykryć go na własną rękę, może to spowodować zagrożenie dla życia kobiety. Taka sytuacja występuje w przypadku młodszych kobiet, nawet, kiedy mają wyraźne objawy. Lekarze mają tendencję do bagatelizowania sprawy.

Dlaczego ? Ponieważ lekarze zbyt często uważają, że rak piersi nie dotyczy młodych kobiet…

Nawet wtedy, gdy odpowiednie badania zostały zlecone, cały czas istnieje ryzyko niezdiagnozowania raka piersi mimo jego obecności. Lekarze i radiolodzy wykonujący te badania muszą być bardzo kompetentni oraz ostrożni przy interpretacji wyników. Błąd może kosztować ludzkie życie.

Jeśli lekarz nie zdiagnozował raka piersi, lub nie zlecił testów przesiewowych, pomimo wskazania lub istnienia czynnika ryzyka, to może oznaczać, że lekarz dopuścił się zaniedbania i może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za postęp choroby. Podobnie, jeśli projekcja nie została przeprowadzona prawidłowo lub radiologowi nie udało się właściwie odczytać wyników i rak został w diagnozie pominięty, to może to potencjalnie stanowić zaniedbanie radiologa.

bezpłatna konsultacja prawna

Rak piersi – czynniki ryzyka

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi:

 • płeć

Podstawowym czynnikiem zachorowania jest płeć, chorują głównie kobiety. Zachorowania w przypadku mężczyzn są sporadyczne. Przyjmuje się, że na 100 kobiet chorujących na raka piersi przypada 1 chorujący na niego mężczyzna.

 • wiek

Drugim istotnym czynnikiem ryzyka jest wiek. Rak piersi rzadko występuje u nastolatek i u młodych kobiet przed 30 rokiem życia. Niestety wraz z wiekiem ryzyko zachorowania wzrasta. Rak piersi najczęściej jest wykrywany u kobiet między 45 a 50 rokiem życia i po 70 roku życia.

 • obciążenia genetyczne

Obciążenie genetyczne rakiem piersi stanowi około 10% wszystkich zachorowań. Obciążenie genetyczne dotyczy tych kobiet, u których krewne 1 lub II stopnia zachorowały na raka piersi lub jajnika przed 40 rokiem życia. W celu oceny dziedzicznego obciążenia rakiem piersi wykonuje się badanie genetyczne na obecność mutacji genu BRCA1 i BRCA2.

 • status ekonomiczny

Zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi jest związane z wyższym statusem materialnym.

 • inne

Dodatkowo ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet, które nie rodziły jest 3-krotnie większe w stosunku do kobiet rodzących. Również późna pierwsza ciąża, to znaczy po 30 roku życia, ma wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowalności. Narażone są kobiety, u których wcześnie wystąpiła pierwsza miesiączka. Czynnikiem ryzyka jest późna menopauza, obecność zmian rozrostowych i proliferacyjnych w piersiach, obecność zmian rozrostowych z rozrostem atypowym i obecność raka zrazikowatego nieinwazyjnego.

Uważa się, że wpływ na powstanie nowotworu mogą mieć hormonalne środki antykoncepcyjne, zawierające zarówno progesteron, jak i estrogeny, przyjmowane w okresie dłuższym niż 8 lat.

Stosowanie hormonoterapii zastępczej w okresie przekwitania zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 6%, a w przypadku hormonoterapii zastępczej stosowanej w okresie dłuższym niż 10 lat ryzyko wzrasta do 30%.

zadzwoń teraz

Rak piersi – diagnostyka

Podstawą rozpoznania raka piersi jest badanie mikroskopowe. Dodatkowo stosuje się metody uzupełniające, do których należą przede wszystkim:

 • historia choroby pacjenta
 • badanie palpacyjne
 • mammografia, ultrasonografia
 • mammografia metodą rezonansu magnetycznego
 • biopsja aspiracyjna cienkoigłowa
 • biopsja gruboigłowa
 • biopsja mammotomiczna
 • wycinek chirurgiczny z guza
 • badanie komórek wydzieliny z brodawki sutkowej

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli Ty lub ktoś kogo kochasz padłyście ofiara błędnej diagnostyki raka piersi najważniejszy jest pilny kontakt z doświadczonym, skutecznym i współczującym prawnikiem zajmującym się takimi sprawami. Nasi Prawnicy rozumieją jak olbrzymia odpowiedzialność ciąży na ich barkach, gdy prowadzą dochodzenie w sprawie błędnej diagnostyki nowotworowej.

W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz najlepszą pomoc prawną. Nasi wysoko wykwalifikowani prawnicy specjalizujący się w zakresie błędów diagnostycznych są zobowiązani do wymierzania sprawiedliwości. Wspólnie powstrzymamy niedbalstwo lekarzy i szpitali odpowiedzialnych za nieprawidłową diagnostykę raka piersi. Będziemy walczyć o uzyskanie jak najwyższego roszczenia, aby zapewnić poszkodowanej kobiecie najlepszą opiekę zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Zadzwoń 722 080 080 lub napisz e-mail kontakt@krop.org.pl do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych już dziś. Zapewniamy wsparcie oraz szczegółową analizę dokumentacji z przebiegu choroby. Przedstawimy Ci wszystkie możliwości dochodzenia roszczeń, a płacisz tylko za wygraną sprawę.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment