Blog
błąd medyczny

Przewlekłe zapalenie trzustkiPrzewlekłe zapalenie trzustki 

Przewlekłe zapalenie trzustki może być stanem po ostrym zapaleniu trzustki. Wskazuję się, że liczba zachorowań jest większa po stronie mężczyzn i jest szczególnie związana z przewlekłym nadużywaniem alkoholu.  Występuje także jako konsekwencja niedrożności brodawki Vatera, przewodu trzustkowego, a także może być spowodowana guzem lub kamienieniem, wystąpieniem urazu, zmian włóknisto-torbielowatymi, czynnikami dziedzicznymi, nadczynnością przytarczyc i pierwotnym zwężającym się zapaleniem dróg żółciowych. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych nie tylko pomaga w dochodzeniu roszczeń z tytułu błędów medycznych, ale też uświadamia pacjentów.

bezpłatna konsultacja prawna

Przewlekłe zapalenie trzustki – jakie są objawy?

Może dojść do zajęcia części lub całości trzustki. Ulega ona stwardnieniu. W badaniach widoczne są zaniki gruczołów, poszerzenie przewodów oraz zwapnienia i powstawanie kamieni. Poprzez zamknięcie przewodu wytwarzają się kamienie. Przewlekłe zapalenie trzustki może się objawiać poprzez:

  • silne bóle brzucha
  • spadek masy ciała
  • oznaki niedożywienia
  • a także cukrzyca (dot. 30-40% przypadków)

Przewlekłe zapalenie trzustki – jak wygląda diagnostyka?

Przewlekłe zapalenie trzustki można wykryć za pomocą kilku badań diagnostycznych. Poprzez wykonanie RTG można zaobserwować obecność zwapnień. Dzięki USG widoczne są poszerzenia przewodów i zmiany torbielowe. Wykonując badanie ERCP możemy określić stadium choroby, co jest niezbędne przy przystąpieniu do operacji. Jednocześnie dzięki określeniu poziomu diastazy w surowicy możemy określić przechodzenie stanu ostrego w przewlekły, wobec wyników podwyższonych w czasie ataków bólu. Zaleca się także badanie kału, gdyż kolejne informacje możemy uzyskać ze stolca tłuszczowego.

Przewlekłe zapalenie trzustki – czy można wyleczyć przewlekłe zapalenie trzustki?

Przewlekłe zapalenie trzustki wiążę się z leczeniem zachowawczym oraz operacyjnym. Oczywiste, iż chorego obowiązuje bezwzględny zakaz picia alkoholu i zmianę diety przy towarzyszących problemach z poziomem glukozy. Stan przewlekłego zapalenia trzustki niesie za sobą również ból, stąd naturalnym jest przyjmowanie środków działających na jego uśmierzenie, niekiedy zaś konieczne jest stworzenie blokady splotu trzewnego. Przyjmuję się także leki trzustkowe zgodnie z zaleceniami lekarza, a także inne preparaty substytucyjne.

Przewlekłe zapalenie trzustki – operacyjne metody leczenia

Operacyjne formy leczenia to np. endoskopowe przecięcie zwieracza co pomaga w celach diagnostycznych ale także leczniczych. W celu poprawy stanu zdrowia chorego na przewlekłe zapalenie trzustki stosowane są operacje, które mogą polegać na dystalnym bądź podłużnym zespoleniu trzustkowo-jelitowym. Przeprowadza się różnego stopnia wycięcia trzustki, jeżeli przewód jest zbyt wąski, jednakże trzeba liczyć się, iż taka ingerencja jest obciążona ryzykiem wystąpienia wielu powikłań, które lekarz, ale także i pacjent musi brać pod uwagę. Jednocześnie pamiętając, iż jest to takie działanie, które przy braku alternatywnego rozwiązania jest działaniem koniecznym.

zadzwoń teraz

Przewlekłe zapalenie trzustki – dbaj o swoje zdrowie!

Zwiększając ryzyko pogorszenia swojego stanu, ograniczasz swoje szanse na uzyskanie odszkodowania, gdyż  zaniedbanie leży także po Twojej stronie. Stanowi to furtkę do obrony wobec hipotetycznego błędu lekarza, ponieważ trudno wykazać, że niezgodne ze sztuką lekarską działanie, zaniechanie czy zaniedbanie specjalisty doprowadziło do konkretnego skutku. Zgony osób walczących z przewlekłym zapaleniu trzustki najczęściej są spowodowane innymi chorobami pacjenta. Jeżeli podejrzewasz błąd lekarza, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Pamiętaj, że nie musisz sam walczyć o sprawiedliwość. Potrzebujesz doświadczonego pełnomocnika, który Ci w tym pomoże! Zadzwoń 722 080 080 i nie bój się poprosić o pomoc.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment