Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Pozostawienie narzędzia chirurgicznego w ciele pacjenta, a błąd medyczny

Pozostawienie narzędzia chirurgicznego w ciele pacjenta, a błąd medycznyPozostawienie narzędzia chirurgicznego w ciele pacjenta, a błąd medyczny

Pozostawienie narzędzia chirurgicznego w ciele pacjenta zdarza się niestety dość często. Zazwyczaj są to chusty, nożyczki, igły, gaziki.

Czy poszkodowanemu należy się w takiej sytuacji odszkodowanie? Czy można to w ogóle uznać za błąd w sztuce lekarskiej?

Pozostawienie narzędzia chirurgicznego w ciele pacjenta może mieć bardzo negatywne skutki. Niestety bywa i tak, że usunięcie przedmiotu nie jest możliwe gdyż wiązałoby się to ze zbyt dużym ryzykiem. Tak też było w przypadku pani Wioletty.

bezpłatna konsultacja prawna

Pozostawienie narzędzia chirurgicznego w ciele pacjenta – fatalne w skutkach niedopatrzenie lekarzy

Pani Wioletta od paru lat cierpiała z powodu bólu kręgosłupa. Ponieważ leczenie zachowawcze nie przynosiło efektów, lekarze podjęli decyzję o zabiegu stabilizacji kręgosłupa. W tym celu założono cewnik do jednej z żył. Zabieg zakończył się sukcesem, kobieta miała powoli dochodzić do siebie i odzyskiwać zdrowie. Niestety nie wszystko poszło tak dobrze, jak zapewniali lekarze.

Po jakimś czasie od operacji pani Wioletta zauważyła, że bardzo szybko się męczy, a w zasadzie, nawet najmniejszy wysiłek, czy ruch, sprawia jej trudność. Ponadto zdiagnozowano u niej astmę, na którą nigdy wcześniej się nie skarżyła. Kobieta udała się na badania kontrolne, w tym RTG klatki piersiowej. Ku jej ogromnemu zdziwieniu okazało się, że przyczyną jej złego samopoczucia jest… pozostawiony w ciele cewnik! W tętnicy widoczny był kawałek cewnika, który niestety zdążył się ukruszyć, co dodatkowo komplikowało sprawę. Lekarze orzekli, że próba wyjęcia cewnika mogłaby zakończyć się niepowodzeniem, a wręcz zaszkodzić pacjentce. Zdecydowano zatem, że cewnik musi zostać w ciele pani Wioletty. Konsylium składające się z kilkunastu lekarzy nie miało wątpliwości: to cewnik wywołał u kobiety astmę i spowodował pogorszenie się jej stanu zdrowia.

Niestety w wyniku błędu lekarzy kobieta najprawdopodobniej do końca życia będzie skazana na cierpienie.

zadzwoń teraz

Pozostawienie narzędzia chirurgicznego w ciele pacjenta – tego dało się uniknąć!

Pozostawienie narzędzia chirurgicznego w ciele pacjenta nigdy nie powinno mieć miejsca. Przeliczenie narzędzi użytych przy operacji należy do obowiązków instrumentariuszki. Powinna ona po zakończeniu zabiegu przeliczyć, czy ilość narzędzi zgadza się z ilością sprzed operacji. Jeśli powstanie jakakolwiek wątpliwość czy na pewno wszystko wróciło z powrotem na swoje miejsce, lekarz powinien wykonać prześwietlenie operowanego pacjenta by upewnić się czy aby na pewno nie pozostawiono w ciele pacjenta ,,pamiątki” po operacji.

W opisanej sytuacji niestety doszło do poważnego zaniedbania i niedopatrzenia ze strony lekarzy, za które poszkodowanej należy się odszkodowanie.

Pozostawienie narzędzia chirurgicznego w ciele pacjenta – gdzie szukać pomocy?

Doznałeś trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku błędu medycznego polegającego na pozostawieniu ciała obcego w Twoim organizmie? Zgłoś się do nas! W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem specjalizujących się w błędach medycznych.

Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację medyczną i wskażemy najlepszą drogę dochodzenia roszczeń!

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!