Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Pozostawienie ciała obcego w polu operacyjnym

Pozostawienie ciała obcego w polu operacyjnymPozostawienie ciała obcego w polu operacyjnym – cierpienie pani Beaty

Pozostawienie ciała obcego w polu operacyjnym bardzo często jest przedmiotem procesów o odszkodowanie. Ukształtowało się na ten temat całkiem bogate orzecznictwo przemawiające na korzyść pacjentów. Oznacza to, że zaniedbania polegające na pozostawieniu po operacji w zeszytej ranie środków opatrunkowych, należy ocenić jako niedopełnienie ze strony lekarza dokonującego operacji obowiązku zachowania należytej staranności.

bezpłatna konsultacja prawna

Liczenie gazików po operacji – czy zawsze wszystko się zgadza?

Perspektywa operacji to dla większości pacjentów duży stres, ale też nadzieja na poprawę zdrowia. Tak właśnie myślała pani Beata – poszkodowana pacjentka. W grudniu 2017 r. kobieta zgłosiła się na oddział chirurgii ogólnej w celu poddania się planowanej operacji usunięcia żylaków. Zabieg wykonano następnego dnia. Już pierwszej nocy po operacji – jak pisze w swoim liście pani Beata:

„Miałam straszne dolegliwości bólowe. Podano mi zastrzyk, a wtedy ból stał się do zniesienia. Następnego dnia rano noga nie wyglądała najlepiej – jednak lekarz stwierdził, że wszystko jest  w porządku, że ból wkrótce minie. Po dwóch dniach zostałam wypisana do domu.”

Pozostawienie ciała obcego w polu operacyjnym – wiara pacjentów w zapewnienia lekarzy

„Przez chwilę wydawało mi się, że jest lepiej… a może to były tylko moje pobożne życzenia. W piątej dobie po operacji obszar zaczerwienienia na nodze bardzo się powiększył, była też wyraźnie spuchnięta. Nie wspomnę o bólu, tabletki przeciwbólowe nie przynosiły chyba żadnej ulgi. Tego samego dnia wieczorem zaniepokojona coraz gorszym stanem nogi udałam się ponownie do szpitala. Przepisano antybiotyk – obrzęk i zaczerwienienie powoli zaczęło ustępować. Nie trwało to jednak długo, wkrótce znów było bardzo źle.”

zadzwoń teraz

Pozostawienie ciała obcego w polu operacyjnym – czy pokora zawsze jest wskazana?

„Po kolejnych pięciu dniach udałam się na wizytę kontrolną, a następnie na zalecane USG – opis badania był niejednoznaczny – lekarz podejrzewał pozostawienie materiału opatrunkowego. Mój lekarz prowadzący stwierdził, że to niemożliwe i przepisał kolejny antybiotyk. Byłam przerażona, jednak pokornie faszerowałam się przepisanym antybiotykiem. Po siedmiu dniach kuracji poczułam się lepiej, noga co prawda nadal mnie bolała, jednak lekarz cały czas mnie uspokajał, zalecał cierpliwość.

Bardzo się starałam, jednak cały czas miałam obawy, że w mojej nodze coś pozostawiono. Nie mogłam spać. Czułam że tracę panowanie nad emocjami, cały świat, łącznie z moja rodziną, stał się nie do zniesienia. Ponownie udałam się do lekarza prowadzącego z opisem USG i obawami, że w ranie jest ciało obce. Prawie mnie nie słuchał, tylko poklepał po ramieniu i przepisał środki nasenne.”

Decyzja o zmianie lekarza

„Trochę się uspokoiłam, wyspałam i przez trzy dni było prawie dobrze. A później zaczął się koszmar, ból stał się nie do zniesienia, noga była bardzo spuchnięta i czerwona. Postawa lekarza nie zmieniła się, nadal utrzymywał, że wszystko jest w porządku – przepisał kolejny antybiotyk i okłady. Stosowałam się do zaleceń, ale to nie przynosiło prawie żadnej poprawy. Z rany wyciekała ropa i płyn surowiczy. Straciłam ostatecznie zaufanie do mojego lekarza – udał się do innego i tam po wykonaniu USG potwierdziły się moje obawy – w ranie pozostawiono ciało obce. Przeszłam kolejna operację – z mojej nogi usunięto gazik opatrunkowy.

Od ostatniej operacji minęło sześć tygodni. Moje zdrowie fizyczne wraca do normy, jednak forma psychiczna, stan moich emocji jest koszmarny. Nigdy nie byłam tak nerwowa, tak nie ufna w stosunku do ludzi. Boję się też o moją rodzinę, bo mimo że jest kochana i wyrozumiała, może mieć w końcu dość mojej nerwowości.”

Pozostawienie ciała obcego w polu operacyjnym – pomoc profesjonalistów

Zapobieganie pozostawianiu ciał obcych jest jednym z głównych zagadnień związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas zabiegów operacyjnych. Mimo opracowanych zasad liczenia materiału chirurgicznego nadal dochodzi do pozostawiania ciał obcych u operowanych pacjentów.

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje leczenie przebiegało zgodnie z należytą starannością zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami medycznymi – bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę i pomożemy w uzyskaniu stosownej rekompensaty.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!