Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Pozostawianie ciał obcych podczas operacji – jak zapobiegać?

Pozostawianie ciał obcych podczas operacji

Pozostawianie ciał obcych podczas operacji

Pozostawianie ciał obcych podczas operacji – jak zapobiegać

Pozostawienie ciała obcego w ciele operowanego pacjenta przynosi zgubne konsekwencje nie tylko chorym ale również lekarzom, zespołowi chirurgicznemu i placówce medycznej.

bezpłatna konsultacja prawna

Cechy ciał obcych pozostawianych podczas operacji

Ciałami obcymi są przedmioty pozostawione nieumyślnie w ciele pacjenta podczas operacji. Najczęściej są nimi gaza, narzędzia chirurgiczne, igły, serwety gazowe i małe gaziki.  Są one pozostawiane niemal w każdej jamie ciała, najczęściej jednak w jamie brzusznej i klatce piersiowej. W zabiegach ginekologiczno-położniczych ciała obce są pozostawiane najczęściej w jamie brzusznej i pochwie.

Pozostawianie ciał obcych podczas operacji – skutki

Powikłania wynikające z pozostawienia ciała obcego to zakażenie, niedrożność jelit lub przetoka. Konsekwencje pozostawienia ciała obcego są poważne, dlatego placówki medyczne opracowują zasady postępowania zmierzające do ograniczenia prawdopodobieństwa takiego powikłania poprzez liczenie gazików, ostrych przedmiotów i narzędzi. Zdarzają się jednak rozbieżności między liczbą elementów po operacji a ich liczbą wyjściową odnotowaną w dokumentacji sprzed zabiegu. Mogą być spowodowane pomyłką w liczeniu albo zagubieniem w pobliżu pola operacyjnego. Pozostawienie gazika jest swoistą formą zagubienia gazika w jamie ciała chorego.

zadzwoń teraz

Pozostawianie ciał obcych podczas operacji – czynniki zwiększające ryzyko

Najczęstsze przyczyny pozostawienia ciała obcego podczas operacji to:

  • wykonywanie zabiegu w trybie pilnym
  • nieoczekiwane zmiany w trakcie operacji
  • wykonywanie zabiegu przez więcej niż jeden zespół chirurgiczny
  • nieprawidłowa procedura liczenia gazików i narzędzi
  • pacjenci ze znaczną nadwagą

Pozostawianie ciał obcych podczas operacji – metody zapobiegania

Główną metodą zapobiegania pozostawianiu ciał obcych jest liczenie gazików oraz wszystkich pozostałych przedmiotów używanych podczas operacji. Stosuje się odpowiednie wytyczne dotyczące sposobu liczenia. Zaleca się ich liczenie: ­

  • przed zabiegiem, aby ustalić stan wyjściowy
  • przed zamknięciem jamy ciała
  • przed rozpoczęciem zamykania rany
  • podczas zszywania skóry lub pod koniec zabiegu ­
  • w każdej wolnej chwili powinny to robić zarówno instrumentariuszka uczestnicząca w zabiegu jak również pielęgniarka wspomagająca ją na sali operacyjnej

Jeśli liczba gazików po zakończonej operacji nie zgadza się, główną rolę w poszukiwaniach odgrywa pielęgniarka wspomagająca pracę instrumentariuszki, która powinna policzyć je ponownie, upewnić się, że chirurdzy skontrolowali otwartą jamę ciała, ewentualnie poprosić o wykonanie badań radiologicznych.

Pozostawianie ciał obcych podczas operacji – przesiewowe badania radiologiczne

W większości placówek medycznych panuje opinia, że w wyjaśnieniu wątpliwości spowodowanych niezgodnymi wynikami liczenia pomagają przesiewowe badania radiologiczne. W tym celu wykorzystuje się zdjęcia wykonywane przenośnymi aparatami rentgenowskimi o dużej rozdzielczości.

Pomoc prawna profesjonalistów – adwokat ds. błędów medycznych

Zapobieganie pozostawianiu ciał obcych jest jednym z głównych zagadnień związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas zabiegów operacyjnych. Mimo opracowanych zasad liczenia materiału chirurgicznego nadal dochodzi do pozostawiania ciał obcych u operowanych pacjentów.

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje leczenie przebiegało zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i należytą starannością zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami medycznymi – bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sprawę i pomożemy w uzyskaniu stosownej rekompensaty za ból i cierpienie.

bezpłatna porada

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!