Blog
błąd medyczny

Podsumowano 5 lat pracy komisji orzekającej o błędach w leczeniu

Podsumowano 5 lat pracy komisji orzekającej o błędach w leczeniu

Podsumowano 5 lat pracy komisji orzekającej o błędach w leczeniu

Autor: Gazeta Pomorska/ bladmedyczny.net

Od początku 2012 r. do 28 kwietnia br. do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych w Bydgoszczy wpłynęło 379 wniosków. Dotyczyły przede wszystkim powikłań podczas zabiegów chirurgicznych oraz zakażeń szpitalnych.

Pacjent lub jego spadkobiercy, decydując się na złożenie wniosku do komisji, muszą podać wysokość odszkodowania. W przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia maksymalna wysokość świadczenia (odszkodowania i zadośćuczynienia) wynosi 100 tys. zł, a w razie śmierci pacjenta – 300 tys. zł. Gdy poszkodowany lub jego bliscy domagają się większych sum, muszą iść do sądu.

Jak się dowiedziała Gazeta Pomorska, w ciągu 5 lat – od roku 2012 – najwięcej takich wniosków było w roku 2015 (90), a najmniej (35) w pierwszym roku działania komisji. 86 spraw odrzucono, więc komisja zajęła się 293 pozostałymi. Wnioskodawcy najczęściej wskazywali najwyższe kwoty przewidziane ustawą.

Jednak – jak pisze GP – nie brakowało doniesień o odszkodowaniach w wysokości kilkuset złotych za uszczerbek na zdrowiu i kilku tysięcy za śmierć. Nieprzyjęcie proponowanej przez lecznicę kwoty skazuje pacjenta lub innego wnioskodawcę na drogę sądową.

W 2016 r. Ministerstwo Zdrowia informowało o planach wprowadzenia zmian w prawie, których celem było skrócenie czasu oczekiwania na rekompensatę i urealnienie kwot. Resort zdrowia ma gotowy projekt, ale na razie leży on w ministerialnej zamrażarce.

Więcej: www.pomorska.pl

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich najbliższych doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku błędy medycznego niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Pomożemy Ci ocenić, czy istnieją wystarczające dowody do wniesienia skargi przeciwko szpitalowi i lekarzowi za spowodowanie bólu i cierpienia oraz dochodzenia godnego odszkodowania i zadośćuczynienia dla Ciebie i Twojej rodziny.

zgłoś błąd medyczny teraz

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!