Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Ostre zespoły wieńcowe – OZW

Ostre zespoły wieńcowe - OZWOstre zespoły wieńcowe – OZW

Ostre Zespoły Wieńcowe (OZW) to grupa stanów klinicznych wywołanych niedokrwieniem serca. Następuje ono w przypadku kiedy przepływ krwi w tętnicach zaopatrujących serce w tlen i substancje odżywcze, ustał lub jest ograniczony.

bezpłatna konsultacja prawna

Ostre zespoły wieńcowe – podział

W zależności od obrazu EKG dzielimy OZW na dwie grupy:

  • OZW z uniesieniem odcinka ST – zwany potocznie zawałem mięśnia sercowego. Spowodowany niedokrwieniem przez zamknięcie dopływu krwi w tętnicy doprowadzającej tlen i substancje odżywcze do serca.
  • OZW bez uniesienia odcinka STodpowiadający chorobie wieńcowej, spowodowanej ograniczonym przepływem krwi w tętnicach zaopatrujących serce w tlen i substancje odżywcze.

Samo określenie ostrej choroby wieńcowej jest rozpoznaniem wstępnym, najczęściej w karetce pogotowia ratunkowego, lub w izbie przyjęć.

Ostre zespoły wieńcowe – podłoże choroby wieńcowej

U podłoża choroby wieńcowej w ponad 98% leży miażdżyca. Powoduje ona zwężenie ścianek tętnic, a tym samym utrudnienie przepływu krwi do mięśnia sercowego. Podczas dużego zapotrzebowania serca na tlen (czyli w przypadku wysiłku fizycznego), objawia się bólem w klatce piersiowej.

Ostre zespoły wieńcowe – objawy i rozpoznanie

Ból odczuwany przez chorego jest niezwiązany z pozycją ciała i oddychaniem, w okolicy mostka, ale trudny do precyzyjnego zlokalizowania (rozlany, możliwe promieniowanie do rąk, szczęki, czy łopatek).

zadzwoń teraz

Ostre zespoły wieńcowe – ocena bólów dławicowych

Bóle dławicowe są charakterystycznym objawem przewlekłej choroby wieńcowej, oznaczającej że przepływ krwi do serca jest utrudniony. Mają różny stopień nasilenia, więc zostały podzielone według klas:

  • Klasa I: ból pojawia się przy szybkim, forsownym, lub długotrwałym wysiłku (zwykłe czynności, jak wchodzenie po schodach, nie wywołują bólu).
  • Klasa II: bóle pojawiają się po posiłku, przy pokonywaniu wysokości lub szybkim marszu, a nawet wejściu na drugie piętro.
  • Klasa III: bóle pojawiają się przy czynnościach dnia codziennego. Chory nie może wejść nawet na pierwsze piętro w zwykłym tempie.
  • Klasa IV: bóle pojawiają się nawet kiedy chory jest w spoczynku i uniemożliwiają codzienną aktywność.

Jeśli dławica nie ustępuje, badanie EKG wykazuje niedokrwienie, a pomimo leczenia dolegliwości się powtarzają, należy niezwłocznie udać się do pracowni kardiologii inwazyjnej.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych wspiera oraz edukuje pacjentów

Jeżeli lekarz zbagatelizował zgłaszane przez Ciebie objawy, co skutkowało poważnym zagrożeniem dla Twojego zdrowia i życia, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Zadzwoń pod numer telefonu 722 080 080 i porozmawiaj ze specjalistą, który Cię wysłucha oraz doradzi Ci najlepsze rozwiązanie. Skorzystaj z bezpłatnej analizy dokumentacji medycznej i miej odwagę walczyć o godną rekompensatę oraz lepsze jutro.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!