Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Odszkodowanie za błąd medyczny – czy warto walczyć o prawa pacjenta?

odszkodowania za błędy medyczne warszawa

Czy warto walczyć o odszkodowanie za błąd medyczny?

Odszkodowanie za błąd medyczny – czy warto walczyć o prawa pacjenta

Odszkodowanie za błąd medyczny – czy warto walczyć o prawa pacjenta? Często słyszymy od naszych klientów, że wszyscy wokół odradzają dochodzenie roszczeń za błąd medyczny. Podobno „z lekarzami się nie wygra”, „ręka rękę myje”, „odszkodowanie za błąd medyczny nic nie zmieni”. Niewielu poszkodowanych pacjentów decyduje się na dochodzenie swoich praw.

W październiku 2016 roku zgłosiła się do nas poszkodowana pacjentka. Była pełna obaw, tak jak wielu z Was. Mimo to zdecydowała się na naszą pomoc.  W 2015 roku w jednym ze szpitali w Warszawie miała mieć operację usunięcia jajnika. Po operacji okazało się, że jajnik nie został usunięty, uwolniono jedynie zrosty po wcześniejszej histerektomii. Dlaczego?

zadzwoń teraz

Problem z formularzem zgody na operację

Pacjentka w formularzu zgody na operację popełniła błąd i podpisała się w miejscu przeznaczonym do podpisu lekarza. Pielęgniarka zweryfikowała ten błąd i poprosiła o podpis we właściwym miejscu. Pacjentka podpisując się we właściwym miejscu ponownie omyłkowo wpisała złą datę. Pomyłki te były dla lekarza najwidoczniej zrozumiałe i nie stanowiły podstaw do uznania, że wyrażona zgoda jest nieważna, skoro przystąpił on do operacji. Podczas zabiegu okazało się, że lewy jajnik obciążony jest na tyle licznymi zrostami z jelitami, że kontynuując metodą endoskopową naraziłby pacjentkę na uszkodzenie jelit. Zaistniała dlatego konieczność zmiany metody, z tej nieinwazyjnej, na bardziej inwazyjną – metodę brzuszną.

Lekarz zdecydował się zakończyć operację (uwolnił tylko podczas tego zabiegu cześć zrostów) z powodu braku zgody na metodę brzuszną, mimo że w formularzu zgody (konkretnie w opisie metody endoskopowej) wskazuje się wyraźnie: „podczas zabiegu endoskopowego może zaistnieć konieczność jego zmiany na operację brzuszną”. Dlatego w zakresie zgody wyrażonej przez pacjentkę leżała również możliwość rozszerzenia metody w trakcie zabiegu. Lekarz odstępując od dalszej operacji spowodował konieczność ponownego poddania się pacjentki znieczuleniu ogólnemu, utratę zaufania do lekarzy i niechęć pacjentki poddania się kolejnej operacji.

Wskutek pogorszenia stanu zdrowia poszkodowana pacjentka nie może pracować, podnosić cięższych rzeczy, odczuwa ból i dyskomfort, ma problemy z utrzymaniem moczu, pogorszyły się jej relacje z mężem. Jej plany musiały ulec zmianie, liczyła że w chwili obecnej będzie już dawno po zabiegu. O skali stresu przed operacją świadczy również brak skupienia i problemy z wypełnieniem formularza zgody, w których nikt jej nie pomógł – w tym personel Szpitala. W dalszym ciągu Poszkodowana leczy się hormonalnie. Zmianie uległa również jej sytuacja finansowa, musi liczyć na pomoc męża i dzieci.

Decyzja ubezpieczyciela – odszkodowanie za błąd medyczny

Zgłosiliśmy sprawę ubezpieczycielowi (PZU), który uznał naszą argumentację i wypłacił kwotę bezsporną. A uzasadnił to tak:

„(…) formularz świadomej zgody wykorzystywany przez Oddział Ginekologii i Położnictwa ubezpieczonego szpitala jest bardzo obszerny i szczegółowo porusza wszystkie istotne kwestie, w tym dotyczące ewentualnych powikłań, czy możliwości rozszerzenia zakresu zabiegu. Treść zgody pozwalała na rozszerzenie zabiegu, sugerując jednocześnie, że przekazano pacjentce informację o ryzyku wynikającym z ewentualnej konwersji zabiegu z metody laparoskopowej na otwartą. Fakt, że personel przystąpił do operacji wskazuje, że uznał pisemną zgodę za wyrażoną w sposób właściwy.”

Drodzy poszkodowani pacjenci, warto walczyć o odszkodowanie za błąd medyczny lub naruszenie praw pacjenta.

zgłoś błąd medyczny

Jeżeli jesteś ofiarą błędu medycznego, zgłoś błąd medyczny teraz 722 080 080 . Twoje zgłoszenie może realnie wpłynąć na poprawę jakości świadczeń medycznych w Polsce.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych pomoże Ci uzyskać należne świadczenia.  Zaufaj nam, tak jak zaufało nam już tysiące poszkodowanych pacjentów.

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!