Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Odszkodowania za błędy medyczne

Odszkodowania za błędy medyczne

Odszkodowania za błędy medyczne

Odszkodowania za błędy medyczne

W Polsce nie prowadzi się żadnych statystyk dotyczących błędów medycznych, więc jaka jest skala zjawiska? Stowarzyszenie Primum non nocere szacuje, że rocznie dochodzi do około 30 tyś incydentów, które można nazwać błędami medycznymi.

Skoro nie ma oficjalnych statystyk, to pytanie jak interpretować statystyki amerykańskie, które jasno wskazują, że błąd medyczny jest trzecią w kolejności przyczyną śmierci zaraz po zawale i nowotworze?

Czy zatem w Polsce gdzie system opieki zdrowotnej jest na niższym poziomie, pracownicy służby zdrowia są źle opłacani, pracują więcej niż powinni, mamy statystycznie więcej błędów medycznych niż w USA?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytania, bez analizy co jest błędem medycznym, a co np. zwykłym powikłaniem, często pacjent podejrzewając, że padł ofiarą błędu personelu medycznego nie potrafi ocenić, czy był to rzeczywiście błąd czy powikłanie lub nieszczęśliwy splot wydarzeń, który doprowadził do pogorszenia stanu zdrowia lub nawet śmierci.

Najlepszą definicją co jest  błędem medycznym jest określenie postępowania personelu medycznego jako niewłaściwego z punktu widzenia najnowszej wiedzy medycznej i najlepszej praktyki.

W Polsce błędy medyczne mogą być przyczyną wielu śmierci pacjentów i są zapewne w pierwszej 10 przyczyn śmierci Polaków.

Więcej o odszkodowaniach za błędy medyczne

bezpłatna konsultacja

Jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny?

Gdzie szukać pomocy, gdy doszło do błędu medycznego, jak walczyć o swoje prawa i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę?

W Polsce pacjent może wybrać kilka sposobów dochodzenia sprawiedliwości, ale tylko 2 zapewniają uzyskanie świadczeń odszkodowawczych.

 
Błąd medyczny, gdzie zgłosić?

Prokuratura

Kiedy podejrzewamy, że personel medyczny mógł nas lub kogoś z naszych bliskich narazić na utratę zdrowia lub życia. Postępowanie karne może doprowadzić do skazania konkretnej osoby za spowodowany uszczerbek na zdrowiu, jednak nie zapewni godnego zadośćuczynienia w formie pieniężnej. W postępowaniu karnym trzeba udowodnić bez żadnych wątpliwości winę osobie, która dopuściła się w wyniku swojego czynu lub zaniechania przestępstwa.

Sąd lekarski

Możliwe kary dla lekarza: upomnienie, nagana, kara pieniężna, czasowy zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w ochronie zdrowia, czasowe ograniczenie prawa wykonywaniu zawodu, czasowe zawieszenie prawa wykonywania zawodu albo bezterminowe pozbawienie prawa wykonywania zawodu. Ta forma skargi na lekarza również nie zapewnia świadczeń, które mogłyby zrekompensować uszczerbek na zdrowiu lub śmierć pacjenta.

Wojewódzka komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych

Jest to pozasądowa ścieżka uzyskania zadośćuczynienia za błąd personelu medycznego.

Minusy: 

 • rozpatruje sprawy dotyczące błędów medycznych w przypadku wystąpienia zdarzenia medycznego po 1 stycznia 2012 r.
 • krótki okres na zgłoszenie błędu medycznego tj. w terminie 1 roku od dnia, w którym pacjent dowiedział się o zakażeniu, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo nastąpiła śmierć pacjenta, jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie skutkujące zakażeniem, uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia albo śmiercią pacjenta.
 • niskie kwoty zadośćuczynień max. 300 tyś zł
 • rozpatruje tylko zdarzenia w publicznej służbie zdrowia

Plusy

 • niskie koszty postępowania ( 200zł)
 • szybki (jak na sprawy o błąd medyczny) czas wydania decyzji
 • postępowanie

Sąd

Postępowanie cywilne jest najskuteczniejszą możliwością uzyskania godnego zadośćuczynienia, odszkodowania i renty w przypadku kiedy, błąd medyczny skutkuje trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, jednak nie bez wad…

Minusy

 • przewlekłość procedury (procesy mogą trwać latami)
 • koszty (opłata od pozwu, koszty biegłych, koszty dojazdów, koszty pełnomocnika, a w przypadku przegranej koszty procesu i zwrot kosztów przeciwnikowi tj. szpitalowi i ubezpieczycielowi szpitala)
 • nieprzewidywalność co do opinii biegłych
 • dokumentacja medyczna (jeżeli zagineła lub została „poprawiona”)
 • świadkowie – personel medyczny, który zawsze cierpi na amnezję….

Plusy

 • wysokie kwoty zadośćuczynienie i renty
 • ustalenie dopowiedzialności na przyszłość (jeżeli szkoda się pogłębi lub pojawią się dodatkowe nie ujawnione do tej pory komplikacje będące następstwem błędu medycznego).
 • możliwość wyegzekwowania zasądzonej kwoty od szpitala i ubezpieczyciela

zadzwoń teraz

Gdzie szukać pomocy?

Drogi pacjencie, jeżeli doznałeś uszczerbku na zdrowiu lub ktoś z Twoich bliskich zmarł w wyniku jak podejrzewasz błędu medycznego masz trudną drogę przed sobą i aby mieć pewność, że podejmujesz właściwe kroki skorzystaj z pomocy profesjonalistów. 

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami medycznymi, skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu matki i nowo narodzonego dziecka. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

Odszkodowania za błędy medyczne specjaliści nr 1 w Polsce.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!