Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Odpowiedzialność cywilna lekarza

Odpowiedzialność cywilna lekarzaOdpowiedzialność cywilna lekarza

Kluczową kwestią w odpowiedzialności cywilnej jest to, aby człowiek wyrządzający szkodę innej osobie, poniósł konsekwencje majątkowe. Dla poszkodowanego, efektem końcowym ma być zaś uzyskanie stosownej rekompensaty za  doznany ból i cierpienie.

Jednakże, aby pacjent miał na nią szansę, konieczne jest udowodnienie następujących przesłanek:

  • medyk naruszył ustalone reguły postępowania (działał niezgodnie z wiedzą i sztuką lekarską)
  • pojawiła się strata majątkowa
  • wystąpiła wina
  • związek przyczynowy cechowała adekwatność. Według artykułu 361 Kodeksu Cywilnego: „zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła”.

bezpłatna konsultacja prawna

Odpowiedzialność cywilna lekarza a postępowanie karne

Ostatnia z przesłanek wyraźnie wskazuje na różnice pomiędzy odpowiedzialnością cywilną, a tą na gruncie karnym.

W takich przypadkach, związek przyczynowy nie musi mieć bowiem charakteru bezpośredniego. Wystarczy, aby poszkodowany wykazał prawdopodobieństwo istnienia powiązania pomiędzy działaniem przedstawiciela placówki medycznej, a skutkiem ubocznym.

Odpowiedzialność cywilna lekarza – odszkodowanie

W sytuacji, gdy powyższe założenia okażą się zgodne z rzeczywistością, to istnieje podstawa do ubiegania się o odszkodowanie, czyli refundację strat materialnych. Należą do nich te, które można policzyć, czyli wydatki na leczenie, wizyty u lekarza, dojazdy na rehabilitację, potrzebną opiekę czy zakup specjalistycznego sprzętu.

Jego wysokość ściśle zależy od oceny sądu, dlatego ważne jest posiadanie odpowiednich dowodów: paragonów, rachunków czy zaświadczeń.

Oddzielną kwestię stanowi zadośćuczynienie – rekompensata za  krzywdy niematerialne. Tutaj, poddawane gruntownej analizie są rozmiary negatywnych przeżyć, cierpień.

zadzwoń teraz

Odpowiedzialność cywilna lekarza – gdzie szukać pomocy?

Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do zaniedbania ze strony personelu medycznego, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.

Nasi prawnicy posiadają ponad wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw                  odszkodowawczych i żadnej trudności nie sprawiają im nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia natury prawnej czy medycznej.

Nie bój się stanąć do walki o sprawiedliwość. Jesteśmy po to, aby służyć Ci wsparciem i pomocną dłonią. Zaufało nam już wielu pokrzywdzonych pacjentów, dla których wywalczyliśmy wysoką rekompensatę za błąd medyczny.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!