Blog
błąd medyczny

Nowotwór – profilaktyka pierwotna w onkologii

Nowotwór – profilaktyka pierwotna w onkologii

Nowotwór – profilaktyka pierwotna w onkologii

Nowotwór to nie wyrok. Niestety, nowotwory są plagą XXI wieku. Czy można temu zapobiec?

Profilaktyka pierwotna chorób nowotworowych to szereg działań, których celem jest zapobieganie zachorowaniu na nowotwór.

Wyeliminowanie palenia papierosów

Palenie tytoniu powoduje nie tylko nowotwór płuc, ale również jest przyczyną występowania nowotworów układu oddechowego (np. gardła, krtani), raka trzustki, nowotworów wątroby, raka żołądka i nowotworów dolnej części układu moczowego. W Europie co piąty przypadek raka jest spowodowany paleniem tytoniu. Niemal 35% wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu. Prawdopodobieństwo zachorowania jest zależne przede wszystkim od długości okresu uzależnienia, a nie od intensywności nałogu. Co ciekawe palenie cygara, czy fajki jest tak samo groźne, jak palenie papierosów. Palenie tytoniu jest najbardziej znaczącym z możliwych do wyeliminowania ryzyk zachorowania na nowotwory.

Ograniczenie spożywania alkoholu

O ile prawie wszyscy zdają sobie sprawę z wpływu palenia tytoniu na zachorowalność na choroby nowotworowe, o tyle wpływ nadmiernego spożywania alkoholu nierzadko jest bagatelizowany. Według różnych szacunków od 2 do 4 procent nowotworów jest spowodowanych przez alkohol. Regularne picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani oraz – w przypadku kobiet – raka piersi. Alkohol należy spożywać w umiarkowanych ilościach (wówczas ma właściwości prozdrowotne), najlepiej do posiłków.

Właściwa dieta

Przyczyną niemal 30% nowotworów jest niewłaściwa dieta. Zmiana diety na bogatą w świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste przetwory zbożowe, soję i produkty sojowe jest bardzo istotnym czynnikiem prewencyjnym. Niemniej istotne jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała, gdyż otyłość jest drugim – po paleniu tytoniu – czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów.

Aktywność fizyczna

Innym czynnikiem ryzyka występowania chorób nowotworowych jest siedzący tryb życia. Szacuje się, że brak aktywności fizycznej jest przyczyną ok. 4% wszystkich przypadków raka jelita grubego, piersi i trzonu macicy. Profilaktycznie zaleca się ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut.

Unikanie ekspozycji na promieniowanie UV

Nowotwory skóry są jednymi z najczęściej występujących nowotworów. Czerniak, czyli najbardziej złośliwa odmiana nowotworu skóry, która dotyczy 5% wszystkich przypadków, charakteryzuje się największą śmiertelnością. Nadmierna ekspozycja na słońce, zwłaszcza w przypadku osób o bladej skórze, jest bardzo niezbezpieczna. Zaleca się, aby w letnie dni, między godziną 10, a 15 unikać słońca, stosować kremy z filtrem UV, zabezpieczać głowę i oczy. Niewskazane jest także korzystanie z łożek opalających, które mają równie niekorzystny wpływ, jak naturalne światło.

Gdzie szukac pomocy?

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego ( opóznienia postawiena prawidłowej diagnozy, przez co doszło do opóznenie leczenia i uszczerbku na zdrowiu chorego ) – nie zwlekaj, zgłoś się jeszcze dzisiaj. Masz tylko 3 lata od momentu dowiedzenia się o szkodzie i podmiocie odpowiedzialnym do jej naprawienia, dlatego też zgłoś błąd medyczny jak najszybciej, zanim Twoje roszczenie się przedawni.

Pomożemy Ci uzyskać najwyższe odszkodowaniezadośćuczynienie oraz  rentę za doznaną krzywdę lub śmierć bliskiej Ci osoby.

Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

Odszkodowania za błędy medyczne specjaliści nr 1 w Polsce.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment