Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Nietrzymanie moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu po porodzieNietrzymanie moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu tj. niezamierzone wyciekanie moczu polega na niekontrolowanym wycieku moczu (definicja WHO). Może być objawem szeregu dysfunkcji związanych z drogami moczowymi. Określenie źródła problemu oraz opracowanie indywidualnego planu leczenie jest niezbędnym krokiem w celu poprawy jakości życia pacjenta.

Z punktu widzenia diagnostyczno-leczniczego wyróżnia się wysiłkowe nietrzymanie moczu polegające na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku, kichania lub kaszlu, naglące nietrzymanie moczu, któremu towarzyszy lub poprzedza go uczucie nagłego parcia oraz mieszane nietrzymanie moczu, które łączy objawy wyżej wymienionych.

bezpłatna konsultacja prawna

Nietrzymanie moczu po porodzie – rozpoznanie i leczenie

W zależności od rodzaju (przyczyny) stosuje się odpowiednie leczenie. Jeśli wyciek moczu związany jest z wysiłkiem metody leczenia koncentrują się na farmakoterpii (wśród fundamentalnych środków wymienić należy leki antymuskarynowe), fizykoterapii i ćwiczeniach (naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni okolic pochwy i krocza). Możliwym jest także leczenie chirurgiczne, opierające się w głównej mierze założeniu syntetycznej taśmy na środkowy odcinek cewki moczowej. Podstawą do zakwalifikowania pacjenta do odpowiedniego typu leczenia jest badanie urodynamicze mające na celu ocenę czynności dróg moczowych w trakcie napełniania oraz opróżniania pęcherza. Podstawą badania przedmiotowego jest test wysiłkowego nietrzymania moczu przy pełnym pęcherzu (z zachowaniem komfortu) – wyciek powinien nastąpić łącznie z kaszlem.

Podkreślić należy, że nietrzymanie moczu może pozostawać w związku z schorzeniami układu moczowo-płciowego. Wśród nich, między innymi, wymienić można pęcherz nadreaktywny, choroby gruczołu krokowego- prostaty, zaburzenia statyki narządu rodnego (np. stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, udar, uraz rdzenia kręgowego), chorobami metabolicznymi (cukrzyca) czy zakaźnymi takimi jak AIDS. Z tych właśnie względów uciążliwy problem nietrzymania moczu na żadnym etapie nie powinien być przez pacjentów bagatelizowany. W praktyce okazać się może, że pozbycie się wstydliwego schorzenia ograniczy się do przyjmowania właściwych leków.

zadzwoń teraz

Nietrzymanie moczu po porodzie – skutek trudnego porodu

Nietrzymanie moczu po porodzie należy do problemów powszechnych. W głównej mierze dotyczy wieloródek, kobiet które urodziły dzieci o dużym ciężarze – ponad 4 kg oraz tych, których poród wspomagany był kleszczami lub próżnociągiem. W tych bowiem przypadkach dochodzi do naciągnięcia krocza, zdarzają się także uszkodzenia mięśni. Problem ten ma swoje źródło w osłabieniu mięśni dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla). W okresie ciąży to właśnie te mięśnie podtrzymują okoliczne narządy, a poprzez zdobycie kilku kilogramów więcej mogą ulec nadwyrężeniu. Jednym z proponowanych rozwiązań tej przykrej dolegliwości jest cykliczne ćwiczenie mięśni Kegla – wkrótce po porodzie, napinając je i rozluźniając. Wśród praktycznych rad wymienia się oddawanie moczu przed wyjściem z domu, ograniczenie napojów moczopędnych takich jak kawa, zielona herbata, skrzyp.

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych wspiera poszkodowane pacjentki

Jeżeli podejrzewasz, że podczas Twojego porodu doszło do nieprawidłowości, niezwłocznie zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Będziesz mogła porozmawiać o swoich przypuszczeniach ze specjalistą oraz uzyskasz bezpłatną analizę dokumentacji medycznej. Od wielu lat wspieramy poszkodowanych pacjentów w walce o prawdę i sprawiedliwość.

Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami okołoporodowymi i błędami medycznymi. Każdego roku pomagamy setkom rodzin dotkniętych skutkami błędów medycznych wałczyć o lepszą przyszłość i stosowne odszkodowaniezadośćuczynienie i dożywotnią rentę za błąd medyczny.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!