Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Niepłodność- problem cywilizacyjny

niepłodnośćNiepłodność- problem cywilizacyjny

Niepłodność staje się coraz większym problemem w skali światowej. W związku z dużymi trudnościami jej leczenia oraz rozwojem technologiczno-medycznym utworzono odrębną dziedzinę – medycynę rozrodu i embriologii zajmującą się diagnostyką i leczeniem niepłodności oraz medycyną rozrodu. Przyjmuje się, że około 15-20% małżeństw jest niepłodnych!

bezpłatna konsultacja prawna

Niepłodność żeńska

Polega na trudnościach z zagnieżdżeniem się komórki jajowej oraz niemożności donoszenia i urodzenia zdrowego dziecka. Wynika z niepoprawnego funkcjonowania mechanizmów warunkujących zapłodnienie i zagnieżdżenie komórki jajowej. Wśród przyczyn niepłodności żeńskiej wymienić można: zaburzenia hormonalne, niezdolność jajeczka do pęknięcia, wzrastanie pustego pęcherzyka, wady szyjki macicy (nieprawidłowość śluzu, wrodzone zarośnięcie szyjki itp.), mięśniaki, stany zapalne w miednicy. Czynnikami podnoszącymi ryzyko niepłodności są również choroby tarczycy, nadnerczy, otyłość, zaburzenia układu immunologicznego oraz alkoholizm.

zadzwoń teraz

Niepłodność męska

Niepłodność ta dzieli się na trzy podtypy, mając na uwadze lokalizację pierwotnego zaburzenia. Wyróżnia się niepłodność przedjądrową, jądrową oraz pozajądrową. Pierwsza z nich związana jest z zaburzeniami hormonalnymi. Niepłodność jądrowa jest wynikiem uszkodzenia jądra, zaś ostatnia odnosi się do stanu, gdzie funkcja plemnikotwórcza jest zachowana, natomiast nie dochodzi do efektywnego transportu plemników.

Niepłodność, a wiek

W sytuacji leczenia niepłodności bardzo istotny jest wiek małżonków zgłaszających się do leczenia. Powszechnie, małżeństwa zawierane są coraz później. Podkreślić w tym miejscu należy, że około 25 rok życia jest najbardziej pożądanym z punktu widzenia ciąży – nie tylko ze względu na większą płodność, ale także z uwagi na mniejsze ryzyko zaistnienia raka piersi, trzonu macicy czy jajnika.

Zapobieganie niepłodności

Działanie profilaktyczne obejmuje wiele czynności mających na celu zapobieganie i leczenie chorób, które w konsekwencji mogą stać się przyczyną niepłodności. Należy unikać stanów zapalnych, szczególnie w okresie pełnej dojrzałości płciowej, a jeśli zaistnieją – podjąć niezwłoczne leczenie, przestrzegać zasad wykonywania zabiegów diagnostycznych i właściwej higieny. Żyć zdrowo – unikać używek takich jak alkohol, narkotyki, pozbyć się stresu oraz odżywiać się naturalnie (kontrolując wagę – otyłość jest jedną z przyczyn niepłodności).

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych uświadamia pacjentów

Nie tylko pomagamy w dochodzeniu roszczeń, ale też uświadamiamy pacjentów i poruszamy wiele ważnych tematów na naszym blogu. Jeżeli podejrzewasz błąd medyczny, serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 722 080 080. Zachęcamy również do czytania naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej na temat wielu zagadnień medycznych i prawnych.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!