Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Makrosomia płodu – co to jest?

Makrosomia płoduMakrosomia płodu – co to jest?

Makrosomia płodu (inaczej hipertrofia wewnątrzmaciczna płodu) związana jest z nadmiernym przyrostem masy płodu, który nie jest adekwatny do wieku ciąży. Zaburzone są proporcje ciała dziecka. W szczególności obwód brzucha w stosunku do głowy.

Makrosomia płodu jest możliwa do wykrycia w czasie ciąży podczas badania ultrasonograficznego. Zaleca się cykliczne wykonywanie badania USG u lekarza prowadzącego ciążę, celem kontroli dobrostanu płodu. Lekarz prowadzący ciążę powinien być czujny. Wszystkie badania wykonywane w czasie ciąży muszą być zgodne z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej oraz zgodne z Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Podsumowując, Twój lekarz musi regularnie sprawdzać, czy u Twojego maleństwa jest wszystko w porządku i czy nic mu nie zagraża.

bezpłatna konsultacja prawna

Makrosomia płodu – co jej sprzyja?

Czynnikami zwiększającymi ryzyko makrosomii płodu są cukrzyca matki, nadciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość przed ciążą, insulinoodporność, wiek matki powyżej 35 roku życia. Zagrożenie zwiększa się w przypadku wcześniejszych urodzeń dzieci z masą urodzeniową powyżej 4500 g. Makrosomia płodu wystąpić może także w powiązaniu genetycznym, kiedy waga rodziców przekracza poziom BMI adekwatny do wieku, a wzrost pozostaje ponadprzeciętny.

zadzwoń teraz

Makrosomia płodu, a rozwiązanie ciąży

W przypadku podejrzenia lub stwierdzenia makrosomii płodu w większości przypadków wykonywane jest cięcie cesarskie. Poród naturalny może okazać się zbyt trudny do przeprowadzenia oraz obarczony dużym ryzykiem komplikacji. Podczas porodu naturalnego, noworodek o dużej masie ciała może uszkodzić kanał rodny, czy może też spowodować urazy macicy. Przy porodzie z makrosomią zwiększa się również ryzyko krwawienia.

Największym zagrożeniem jest jednak zaistnienie dystocji barkowej, podczas której dochodzi do zatrzymania postępu porodu i utknięcia barków w kanale rodnym.

Według zaleceń American College of Obstetricians and Gynecologists cięcie cesarskie powinno być wykonane, gdy szacowana ultrasonograficznie masa płodu wynosi 5000 g lub więcej u pacjentek zdrowych i 4500 g lub więcej u pacjentek obciążonych cukrzycą.

Makrosomia płodu – błąd lekarza

Jeśli podejrzewasz, że w Twoim przypadku doszło do błędu medycznego polegającego na zbyt późnym rozpoznaniu makrosomii płodu lub podjęciu czynności niezgodnych z aktualną wiedzą i sztuką medyczną podczas porodu, w wyniku czego Ty lub Twoje dziecko doznaliście uszczerbku na zdrowiu, skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika specjalizującego się w odszkodowaniach za błąd medyczny. Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc 722 080 080.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!