Blog
błąd medyczny

Łódź: lekarz pogotowia odpowie przed sądem za śmierć pacjenta

Łódź: lekarz pogotowia odpowie przed sądem za śmierć pacjenta

Łódź: lekarz pogotowia odpowie przed sądem za śmierć pacjenta

Autor: PAP/ bladmedyczny.net

Lekarz pogotowia ratunkowego w Łodzi stanie przed sądem za nieumyślne spowodowanie śmierci pacjenta. Akt oskarżenia w tej sprawie po zakończeniu śledztwa skierowała do sądu Prokuratura Regionalna w Łodzi.

Jak poinformował w piątek (2 czerwca) PAP rzecznik prasowy łódzkiej prokuratury regionalnej Krzysztof Bukowiecki, sprawa dotyczy wydarzeń z maja ubiegłego roku.

Wezwany wówczas do 61-letniego mieszkańca Łodzi, który wcześniej stracił przytomność, lekarz z zespołu pogotowia ratunkowego nie stwierdził u mężczyzny żadnych dolegliwości i orzekł, że wyniki przeprowadzonych badań są w normie – poinformował Bukowiecki.

Prokurator relacjonował, że lekarz pozostawił pacjenta w domu, przekazując jedynie ustną poradę, by – uwagi na niskie ciśnienie krwi – wypił mocną kawę z cukrem. – Po około dwóch godzinach stan mężczyzny ponownie się pogorszył, konieczne było podjęcie akcji reanimacyjnej oraz ponowne wezwanie pogotowia. Po jego przybyciu czynności te były kontynuowane, jednak okazały się nieskuteczne. Mężczyzna zmarł – powiedział prok. Bukowiecki.

Dodał, że na podstawie uzyskanych w toku śledztwa opinii biegłych 63-letniemu lekarzowi przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a w konsekwencji nieumyślnego spowodowania śmierci.

Biegli z zakresu ratownictwa medycznego, a także kardiologii i kardiologii inwazyjnej stwierdzili, iż lekarz naruszył wypracowane reguły postępowania, nie rozpoznał typowych objawów nagłego zatrzymania krążenia oraz zaniechał przeprowadzenia badania EKG lub zlecenia transportu pacjenta do szpitala, co mogłoby zapobiec śmierci – wyjaśnił rzecznik.

Sprawę rozpozna Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa. Oskarżonemu grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Więcej o błędach na lekarzy pogotowia

Gdzie szukać pomocy w przypadku błędu medycznego?

Jeżeli podejrzewasz, że padłeś ofiarą błąd medyczny, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment