Blog
błąd medyczny

Leki podawane w szpitalach – czym kierują się placówki medyczne?

Leki podawane w szpitalach – czym kierują się placówki medyczne?

Leki podawane w szpitalach – czym kierują się placówki medyczne?

Leki i zapotrzebowanie na nie jest coraz większe w związku ze wzrostem liczby chorób cywilizacyjnych i starzeniem się społeczeństwa. Jak wynika ze statystyk jest duże prawdopodobieństwo, że każdy z nas lub ktoś z naszych bliskich trafi w ciągu swojego życia co najmniej raz do szpitala. Warto więc wiedzieć, jakie szanse daje pacjentom skuteczna i bezpieczna farmakoterapia.

bezpłatna konsultacja

Leki – zgodnie z receptariuszem

Szpital ma obowiązek zapewnić pacjentowi bezpłatnie leki i wyroby medyczne niezbędne podczas hospitalizacji. Pracownicy medyczni mają wpływ na wybór leków finansowanych z budżetu państwa.

Leki – czym kierują się szpitale

Postępując zgodnie z aktualną wiedzą medyczną najważniejsze kryteria wyboru leków powinny stanowić skuteczność i bezpieczeństwo. Dzięki nim pacjenci uzyskują największe korzyści. Nowoczesne leki anestezjologiczne pozwalają bezpieczniej przeprowadzać operacje oraz zabiegi diagnostyczne. Ważne są również formy aplikowania leków. Coraz więcej leków nowej generacji podawana jest w formie krótkich nakłuć podskórnych zamiast wielogodzinnych wlewów dożylnych, jak było wcześniej.

Apteki szpitalne zaopatrują się w leki zgodnie ze wskazaniami receptariusza szpitalnego. Opiera się on na danych medycznych, ale również ekonomicznych – ceny, niestety, również mają duże znaczenie.

Przynajmniej raz w roku receptariusze powinny być aktualizowane, z uwzględnieniem postępu i efektywności w leczeniu oraz dostępności leków finansowanych przez płatnika. Muszą też być zgodne z obowiązującym prawem dotyczącym zamówień publicznych.

zadzwoń teraz

Leki – korzyści  z innowacji

Receptariusze szpitalne powinny być tworzone z jak największą starannością, uwzględniać przede wszystkim dobro pacjenta. Niestety, nawet w miejscach, gdzie liczy się zdrowie i życie ludzi, uwzględniany jest aspekt ekonomiczny.

Wiele kontrowersji budzi kwestia zamiennictwa w obszarze leków biologicznych i biopodobnych. W tym przypadku nie można mówić wprost o zamiennikach, jak to jest w przypadku leków chemicznych. Leki biologiczne zawierają substancję produkowaną lub ekstrahowaną z żywych organizmów. To m.in. insulina, heparyna (stosowana przy zawale serca i zakrzepicy), hormon wzrostu.

Leki biopodobne, czyli zamienniki są produktami leczniczymi podobnymi do referencyjnego biologicznego produktu leczniczego. Nie oznacza to jednak, że ich efektywność, bezpieczeństwo oraz inne właściwości są takie same.

Leki biologiczne stosuje się często w terapiach nowotworowych i kardiologicznych – czyli leczeniu chorób stanowiących najczęstszą przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych, w tym także w Polsce. Przy tak szczególnym trybie leczenia niezbędna jest konsekwencja. Jeżeli pacjent zaczyna kurację lekiem referencyjnym, to wskazane jest podawanie go do jej zakończenia, nie powinno używać się tzw. zamienników. Nie tylko kryterium cenowe powinno więc decydować o wyborze leku, ale także lekarz i pacjent.

Pomoc profesjonalistów

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje leczenie przebiegało zgodnie z aktualną wiedzą medyczną,  podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Specjalizujemy się w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych związanych z błędami medycznymi skutkujacymi trwałym uszczerbkien na zdrowiu pacjenta.

Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

Odszkodowania za błędy medyczne specjaliści nr 1 w Polsce.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!