Blog
błąd medyczny

Lekarz podał uczulający lek, pacjentka zmarła, jest akt oskarżenia

Lekarz podał uczulający lek, pacjentka zmarła, jest akt oskarżenia

Autor: Autor: PAP/bladmedyczny.net

Lekarz podał uczulający lek, pacjentka zmarła, jest akt oskarżenia

Jest akt oskarżenia w sprawie lekarza z Legionowa, który w 2015 r. podał pacjentce lek zawierający substancję, na którą była uczulona. Kobieta zmarła. Za błąd medyczny grozi mu do 5 lat więzienia.

Jak poinformował w poniedziałek (3 kwietnia) PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prokurator Łukasz Łapczyński, akt oskarżenia trafił do sądu rejonowego w Legionowie. Lekarz Jan K. odpowie “za umyślne narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pacjentki oraz nieumyślne spowodowanie jej śmierci”.

Kobieta zmarła w listopadzie 2015 r. Wcześniej zgłosiła się do swojego lekarza – jak pisały wówczas media – z przeciągającym się zapaleniem oskrzeli. To nie była jej pierwsza wizyta u Jana K. Już w lipcu 2013 r. – jak ustalili śledczy – lekarz podczas leczenia kobiety, w historii jej choroby, zaznaczył, że jest uczulona na określoną substancję występującą w niektórych lekach.

– Mimo to, w listopadzie 2015 r. zlecił podanie jej leku zawierającego właśnie tę substancję, na którą była uczulona. W wyniku zaaplikowania dawki leku, niemal natychmiast doszło do wystąpienia u pacjentki silnej reakcji uczuleniowej. Kobieta zmarła – powiedział PAP prokurator.

Lek wstrzyknięto jeszcze w przychodni. W trakcie śledztwa prokuratorzy przesłuchali świadków, w tym pracowników placówki, zabezpieczyli dokumentację medyczną, strzykawki oraz butelki z zaaplikowanym lekiem.

– Uzyskano szereg opinii biegłych, w tym z zakresu medycyny sądowej, anestezjologii, intensywnej terapii, alergologii i neurologii – dodał prokurator Łapczyński.

Jak zaznaczył, w ocenie biegłych okoliczności sprawy jednoznacznie wskazują jednak na to, że to lekarz nie zachował środków ostrożności w opiece nad pacjentką.

– Nie zapoznał się, mimo istnienia takiej możliwości, z historią jej choroby, a to doprowadziło do tragicznych w skutkach następstw – dodał.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli naruszono Twoje prawa jako pacjenta lub gdy doszło do błędu medycznego i potrzebujesz pomocy, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Nasi prawnicy od 20 lat pomagają poszkodowanym pacjentom.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

bezpłatna pomoc

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment