Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Lekarz podał uczulający lek, pacjentka zmarła, jest akt oskarżenia

Lekarz podał uczulający lek, pacjentka zmarła, jest akt oskarżenia

Autor: Autor: PAP/bladmedyczny.net

Lekarz podał uczulający lek, pacjentka zmarła, jest akt oskarżenia

Jest akt oskarżenia w sprawie lekarza z Legionowa, który w 2015 r. podał pacjentce lek zawierający substancję, na którą była uczulona. Kobieta zmarła. Za błąd medyczny grozi mu do 5 lat więzienia.

Jak poinformował w poniedziałek (3 kwietnia) PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prokurator Łukasz Łapczyński, akt oskarżenia trafił do sądu rejonowego w Legionowie. Lekarz Jan K. odpowie „za umyślne narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pacjentki oraz nieumyślne spowodowanie jej śmierci”.

Kobieta zmarła w listopadzie 2015 r. Wcześniej zgłosiła się do swojego lekarza – jak pisały wówczas media – z przeciągającym się zapaleniem oskrzeli. To nie była jej pierwsza wizyta u Jana K. Już w lipcu 2013 r. – jak ustalili śledczy – lekarz podczas leczenia kobiety, w historii jej choroby, zaznaczył, że jest uczulona na określoną substancję występującą w niektórych lekach.

– Mimo to, w listopadzie 2015 r. zlecił podanie jej leku zawierającego właśnie tę substancję, na którą była uczulona. W wyniku zaaplikowania dawki leku, niemal natychmiast doszło do wystąpienia u pacjentki silnej reakcji uczuleniowej. Kobieta zmarła – powiedział PAP prokurator.

Lek wstrzyknięto jeszcze w przychodni. W trakcie śledztwa prokuratorzy przesłuchali świadków, w tym pracowników placówki, zabezpieczyli dokumentację medyczną, strzykawki oraz butelki z zaaplikowanym lekiem.

– Uzyskano szereg opinii biegłych, w tym z zakresu medycyny sądowej, anestezjologii, intensywnej terapii, alergologii i neurologii – dodał prokurator Łapczyński.

Jak zaznaczył, w ocenie biegłych okoliczności sprawy jednoznacznie wskazują jednak na to, że to lekarz nie zachował środków ostrożności w opiece nad pacjentką.

– Nie zapoznał się, mimo istnienia takiej możliwości, z historią jej choroby, a to doprowadziło do tragicznych w skutkach następstw – dodał.

 

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli naruszono Twoje prawa jako pacjenta lub gdy doszło do błędu medycznego i potrzebujesz pomocy, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Nasi prawnicy od 20 lat pomagają poszkodowanym pacjentom.

bezpłatna pomoc

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!