Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Lekarz nie przedstawi wszystkich dostępnych terapii? Grozi mu odpowiedzialność karna

Lekarz

Lekarz

 

Autor: Rzeczpospolita/bladmedyczny.net

Lekarz nie przedstawi wszystkich dostępnych terapii? Grozi mu odpowiedzialność karna.

Za nieprzedstawienie choremu informacji o wszelkich dostępnych metodach terapii lekarz może otrzymać karę. Obowiązek informowania pacjenta dotyczy także tych terapii, które nie są objęte refundacją publicznego płatnika.

Jak wynika z raportu „Dostępność innowacyjnych leków onkologicznych w Polsce”, przygotowanego w 2015 r. przez EY dla Fundacji Alivia, w wielu przypadkach lekarz nie informuje pacjenta o wszystkich opcjach terapeutycznych, nawet jeśli są refundowane w naszym kraju. Lekarze uznają, że pacjenta nie będzie stać na drogą, nierefundowaną terapię i wolą „nie narażać go na rozczarowanie” – informuje Rzeczpospolita.

Jak podkreślają eksperci, nie informując o wszystkich możliwościach leczenia, lekarz narusza nie tylko ustawę o zawodach lekarza i lekarza-dentysty oraz ustawę o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, ale także kodeks etyki lekarskiej.

Zgodnie z art. 31 ustawy o zawodach lekarza i lekarza-dentysty, lekarz ma obowiązek udzielić pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu pełnej informacji nie tylko o stanie zdrowia i rozpoznaniu, ale też proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych. Proponując tylko lek refundowany, narusza ten przepis.

Za nieprzedstawienie wszystkich dostępnych terapii, lekarzowi grozi odpowiedzialność karna. I to niezależnie od tego, czy pacjent poniósł szkodę, czy nie.

Więcej: www.rp.pl

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli naruszono Twoje prawa jako pacjenta lub gdy doszło do błędu medycznego i potrzebujesz pomocy, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Nasi prawnicy od 20 lat pomagają poszkodowanym pacjentom.

bezpłatna pomoc

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!