Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Kwasica ketonowa

Kwasica ketonowaKwasica ketonowa – co Ci zagraża?

Kwasica ketonowa zwana jest także kwasicą cukrzycową, gdyż stanowi swego rodzaju powikłanie cukrzycy. Zaburzenia przemian jakie jej towarzyszą są spowodowane niedoborami insuliny w organizmie człowieka. Dochodzi do tego na skutek częściowych czy też całkowitych braków przy wzroście stężenia hormonów antagonistycznych. Antagonistycznie działają hormony trzustki w układzie dokrewnym. Ich zadaniem jest harmonizacja poziomu glukozy we krwi. Niezdiagnozowanie kwasicy ketonowej to poważny błąd lekarza, który uprawnia Cię do dochodzenia roszczeń przed sądem!

bezpłatna konsultacka prawna

Kwasica ketonowa – jakie są objawy?

Kwasica ketonowa objawia się: suchością w jamie ustnej, nadmiernym pragnieniem, wielomoczem, potliwością, utratą masy ciała, bólami głowy, nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, osłabieniem, sennością, zaburzeniami świadomości, a nawet śpiączką. Wobec objawów przedmiotowych  wskazuje się na odwodnienie, zmniejszone napięcie gałek ocznych, zapach acetonu z ust, przyspieszony i głęboki oddech (oddech Kussmaula), tachypnoe (to znaczy przyśpieszenie częstości oddechów), obniżone ciśnienie tętnicze, tachykardia (czyli częstoskurcz, przyspieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę), osłabione odruchy ścięgniste, zwiększone napięcie powłok brzucha.

Kwasica ketonowa może zagrażać Twojemu życiu

Kwasica ketonowa to poważna choroba, która stanowi zagrożenie dla życia człowieka. Jest ona przyczyną zgonu prawie 5% dorosłych osób. Jej powstanie może być spowodowane sepsą, zawałem mięśnia sercowego, udarem mózgu, zatorowością płucną. Może być także wywołana zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak np. zaburzenia rytmu serca w wyniku wystąpienia hipokaliemii. Pamiętaj, że kwasica ketonowa jest niebezpieczna i nie możesz bagatelizować jej objawów.

zadzwoń teraz

Kwasica ketonowa – czynniki sprzyjające

Wskazuje się na czynniki sprzyjające postępowi kwasicy ketonowej. Negatywny wpływ na leczenie mają chociażby infekcje określane jako ostre, zwłaszcza ropne zakażenia. Przerwanie insulinoterapii, czy też błędy w jej stosowaniu w postaci zmniejszenia przyjmowanych dawek, a także wadliwe użycie drenu pompy insulinowej prowadzące do jego zagięcia lub wypadnięcia, to aspekty mogące utrudniać dalsze działania.

Doprowadzenie do stanów, które wiążą się z większym zapotrzebowaniem na insulinę także są sytuacjami, które źle wpływają na zahamowanie konsekwencji kwasicy. Należy pamiętać, że mówiąc o kwasicy ketonowej, mówimy jednocześnie o diabetykach bądź przyszłych diabetykach, stąd  moment rozpoznania cukrzycy jest niezwykle ważny przy wdrożeniu adekwatnego leczenia. Rozwojowi tej choroby sprzyja ostre zapalenie trzustki, co wynika z faktu, jaką rolę pełni ten narząd w naszym organizmie. Nadużywanie alkoholu także nie pomoże nam w stabilizacji funkcji organów.

Kwasica ketonowa – pierwsze kroki w leczeniu kwasicy ketonowej

Konsekwentne monitorowanie przez specjalistę ciśnienia, częstości wykonywania oddechów, świadomości, czynności serca, płynów, masy i ciepłoty ciała, a przede wszystkim glikemii jest niezwykle ważne podejmując pierwsze kroki w leczeniu kwasicy. Należy także oznaczyć ketony w moczu oraz surowicy i oceniać gazometrię. Dożylne nawodnienie wobec ścisłego dawkowania odpowiednich płynów, to kolejny niebywale istotny element. Podwaliną jest zmniejszenie hiperglikemii, wyrównanie zaburzeń elektrolitowych, a wreszcie wyrównanie kwasicy.

Kwasica ketonowa – jakie są powikłania leczenia?

Kwasica ketonowa i powikłania leczenia:

 • hipokaliemia – niedobór potasu
 • hipernatremia – nadmiar sodu
 • hiperglikemia – podwyższenie stężenia glukozy we krwi powyżej normy fizjologicznej (tj. powyżej 80-120 mg/100 ml)
 • hipoglikemia – obniżenie stężenia glukozy we krwi powyżej normy fizjologicznej (tj. poniżej 80-120 mg/ 100 ml)
 • hiperchloremia – podwyższone stężenie chlorku
 • wstrząs hipowolemiczny
 • ostre uszkodzenie nerek
 • ostry zespół niewydolności oddechowej
 • powikłania zakrzepowo-zatorowe
 • ostra niewydolność serca
 • obrzęk mózgu

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych pomaga poszkodowanym pacjentom

Jeżeli podejrzewasz, że w trakcie Twojego leczenia został popełniony błąd medyczny, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych – pomożemy Ci. Nie pozwól na to, aby lekarze pozostali bezkarni! Zadzwoń 722 080 080 i nie bój się walczyć o swoje prawa.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!