Blog
błąd medyczny

Konflikt serologicznyKonflikt serologiczny

U ludzi wyróżnia się cztery główne grupy krwi: A, B, AB, 0. Nie bez znaczenia jest również antygen (czynnik) Rh, który występuje u 85% populacji ludzkiej. Pozostałe 15% nie posiada tego czynnika, w związku czym określa się ich Rh ujemnymi.

Niezgodność w zakresie czynnika Rh, czyli sytuacja, w której matka ma grupę Rh ujemną, a ojciec Rh dodatnią powoduje zagrożenie konfliktem serologicznym, który może wywołać chorobę hemolityczną płodu. Choroba hemolityczna płodu może wystąpić jako: obrzęk uugólniony, żółtaczka hemolityczna lub niedokrwistość.

bezpłatna konsultacja prawna

Konflikt serologiczny – kiedy wystęuje?

Do konfliktu serologicznego dochodzi, gdy płód rozwijający się u matki Rh ujemnej odziedziczy grupę krwi po ojcu i w trakcie ciąży lub porodu nastąpi przeciek krwi płodowej do ciężarnej w ilości większej niż 0,2 ml. Wówczas dochodzi do uczulenia ciężarnej krwinkami płodowymi i jej układ autoimmunologiczny produkuje przeciwciała anty Rh skierowane przeciw obcym dla siebie krwinkom płodowym.

Konflikt serologiczny – diagnostyka

Diagnostyka polega przede wszystkim na badaniu stwierdzającym obecność przeciwciał przeciwerotrocytarnych w surowicy krwi ciężarnej. Jeśli wynik jest ujemny u ciężarnej z grupą Rh ujemną, wówczas badanie powtarza się na przełomie II i III trymestru ciąży oraz w okresie okołoporodowym. Jeśli wynik jest dodatni, płód najprawdopodobniej ma grupę Rh dodatnią. Potwierdzają to dalsze badania.

Dodatkowo w przypadku stwierdzenia obecności przeciwciał przeciwerotrycytarnych w surowicy krwi ciężarnej wykonuje się USG, celem dalszej diagnostyki choroby hemolitycznej płodu.

W sytuacji, gdy miano przeciwciał wzrasta lub w poprzedniej ciąży wystąpiła choroba hemolityczna płodu, wskazane jest przeprowadzenie dokładniejszych badań, takich jak amniopunkcja, czy kordocenteza.

Jeśli badadania wykażą ciężką niedokrwistość lub obrzęk uogólniony płodu, wówczas wykonywana jest terapia wewnątrzmaciczna, polegająca na powtarzanym w ostępie do 2 tygodni przetaczaniu wewnątrzmacicznym krwi.

zadzwoń teraz

Konflikt serologiczny – kprofilaktyka

Profilaktyka jest obowiązkowa i polega na podawaniu immunoglobuliny anty D. W przypadku wszystkich kobiet Rh ujemnych, bez przeciwciał, po poronieniu samoistnym, po poronieniu sztucznym, po wyłyżeczkowaniu ciąży obumarłej, po operacji ciąży ektopowej, po inwazyjnych badaniach prenatalnych, po stwierdzeniu krwawienia z dróg rodnych – 50 µg immunoglobuliny anty D. Kobietom z grupą Rh ujemną, bez przeciwciał, które urodziły dziecko Rh dodatnie, po porodzie fizjologicznym, po porodzie ciąży obumarłej, przy krwawiącym łożysku przodującym – 150 µg immunoglobuliny anty D. Pacjentkom z grupą Rh ujemną, po porodach w ciąży mnogiej, po cięciu cesarskim, po porodach zabiegowych, po ręcznym oddzielaniu łożyska i wyłyżeczkowaniu jamy macicy – 300 µg immunoglobuliny anty D.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli uważasz, że padłaś ofiarą błędu medycznego skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i analizy dokumentacji okołoporodowej, które oferują Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych. Nasi specjaliści bezpłatnie przeanalizują dokumentację pod kątem nieprawidłowości. Korzystamy z pomocy najlepszych specjalistów z branży, aby nasi Klienci mogli skupić się na tym, co najważniejsze.

Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

Zadzwoń, a gwarantujemy, że nasi specjaliści otoczą Cię odpowiednią opieką i wywalczą należyte odszkodowanie.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

« Poprzedni artykuł – – Nastepny artykuł »
Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment