Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Dokumentacja medyczna – nowa ustawa z dnia 23 marca 2017 r.

udostępnianie dokumentacji medycznej ustawa 2017

Udostępnianie dokumentacji medycznej ustawa 2017

Dokumentacja medyczna – nowa ustawa z dnia 23 marca 2017 r.

Od dzisiaj tj. 11 maja 2017 r. jeżeli Pacjent wystąpi do lekarza czy szpitala o udostępnienie pełnej dokumentacji medycznej zapłaci taniej!

Z dniem dzisiejszym bowiem wchodzi w życie Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw została ogłoszona 26 kwietnia 2017 i weszła w życie 11 maja 2017.

Za jedną stronę kopii od dziś zapłacimy maksymalnie aktualnie około 0,30 zł co oznacza, że obniżono stawki niemal trzykrotnie. Do wczoraj za jedna stronę Pacjent mógł zapłacić nawet do 0,84 zł.

Należy pamiętać, że Pacjent ma prawo do uzyskania kopii dokumentacji dotyczącej leczenia z:

  • przychodni
  • od lekarza rodzinnego zarówno z placówek publicznych i prywatnych
  • ze szpitala zarówno z placówek publicznych i prywatnych

Każdy Pacjent, który podejrzewa, iż padł ofiara błędu lekarskiego powinien uzyskać z placówki, w której doszło do nieprawidłowości pełną dokumentację medyczną w celu udokumentowania zdarzenia. Zgromadzona dokumentacja będzie stanowiła dowód w sprawie przeciwko lekarzowi i placówce medycznej, w której doznał uszczerbku na zdrowiu.

bezpłatna porada

Jak otrzymać pełną dokumentację medyczną?

Aby otrzymać dokumentację medyczną należy złożyć pisemny wniosek.  Na podstawie wniosku zostanie przygotowana dokumentacja i wystawiony rachunek do zapłaty. Wysokość opłaty uzależniona jest od ilości wykonanych kopii dokumentacji medycznej. Za każdą stronę kopii zapłacimy maksymalnie aktualnie około 0,30 zł, wcześniej Pacjent musiał zapłacić trzykrotnie więcej (dawniej 0,84 zł.).

Zmniejszenie stawki stanowi dużą różnicę w opłatach, gdyż przy długotrwałym leczeniu i hospitalizacji niekiedy komplet dokumentacji medycznej potrafi liczyć nawet kilkaset stron.

Doprecyzowanie definicji

Nowelizacja ustawy doprecyzowała też definicje, które dotychczas były nie do końca doprecyzowane co niekiedy pociągało za sobą niekorzystna interpretację ustawy na której niestety cierpiał Pacjent.

wyciąg – skrótowy dokument zawierający wybrane informacje lub dane z całości dokumentacji medycznej

odpis – dokument wytworzony przez przepisanie tekstu z oryginału dokumentacji medycznej z wiernym zachowaniem

kopia – dokument wytworzony przez odwzorowanie oryginału dokumentacji medycznej, w formie kserokopii albo odwzorowania cyfrowego (skanu).

Zatem, skan dokumentacji papierowej będzie traktowany jako kopia.

Należy pamiętać, iż inne są opłaty od uzyskania kopii, a inne za odpis – trzeba precyzyjnie wskazać we wniosku o udostępnienie dokumentacji medycznej o co nam chodzi.

Gdzie szukać pomocy w przypadku błędu medycznego?

Jeżeli podejrzewasz, że padłeś ofiarą błąd medyczny, zgłoś się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

zgłoś błąd medyczny teraz

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!