Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Czy poród kleszczowy jest dozwolony?

poród kleszczowyCzy poród kleszczowy jest dozwolony?

Poród kleszczowy (czyli poród przy użyciu kleszczy) budzi zazwyczaj negatywne emocje, strach, a niekiedy wręcz przerażenie. Z pewnością wiele kobiet obawia się zastosowania kleszczy. Rodzi się pytanie, czy takie obawy można uznać za słuszne? Czy kleszcze mogą okazać się niebezpieczne? Czy w ogóle poród kleszczowy jest dozwolony?

bezpłatna konsultacja prawna

Stosowanie kleszczy podczas porodu

Do porodu kleszczowego dochodzi najczęściej wówczas, gdy konieczne jest ratowanie życia matki lub dziecka. Kleszcze są zwykle używane, gdy a na cesarskie cięcie jest już za późno. Mowa tu o sytuacji, gdy główka dziecka znajduje się już w kanale rodnym.

Poród kleszczowy jest możliwy i dozwolony tylko wtedy, gdy zaistnieją pewne okoliczności. Mianowicie szyjka macicy jest pełni rozwarta, odpłynęły wody płodowe, a kobieta nie może przeć. Należy pamiętać, że warunkiem koniecznym do użycia kleszczy jest odpowiednie ułożenie główki dziecka.

Lekarz podejmuje decyzje o użyciu kleszczy, gdy istnieje ryzyko niedotlenienia, a tym samym trzeba szybko zakończyć poród.

Jak wyglądają kleszcze?

Kleszcze są metalowym przyrządem, które przypominają dwie połączone ze sobą łyżki. Łyżki te kolejno umieszcza się w kanale rodnym i gdy obejmą główkę dziecka, są zaciskane. Lekarz w czasie skurczu przesuwa dziecko w stronę ujścia kanału.

zadzwoń teraz

Błąd przy porodzie

Po porodzie kleszczowym dziecko zazwyczaj ma siniaki, drobne odkształcenia główki czy otarcia. Są to typowe powikłania po użyciu kleszczy, zatem nie stanowią błędu medycznego. Kobieta z kolei może mieć urazy mięśni miednicy, pęknięcie pochwy czy problemy z nieotrzymaniem moczu.

Istnieją pewne przeciwwskazania do zastosowania kleszczy. Jeśli takie występują, a lekarz mimo to zdecyduje o porodzie kleszczowym, możemy mówić o błędzie przy porodzie.

Przeciwwskazaniami tymi są m.in.:

  • Nieprawidłowe ułożenie płodu;
  • Brak możliwości urodzenia siłami natury;
  • Zbyt mała masa dziecka;
  • Zbyt duża masa dziecka w stosunku do miednicy matki;
  • Szyjka macicy nie rozwarła się w pełni, nie odpłynęły wody.

Pamiętaj, poród kleszczowy nie jest zabroniony! Często może okazać się jedynym ratunkiem dla Ciebie i Twojego dziecka. Jeśli natomiast kleszcze zostaną użyte w sposób nieprawidłowy lub w sytuacji, kiedy nie spełnione są określone warunki, mamy do czynienia z błędem.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli Twoje dziecko przyszło na świat poprzez poród kleszczowy, warto przyjrzeć się dokumentacji z jego przebiegu. Jeśli podejrzewasz, że podczas porodu doszło do błędu, który spowodował uszczerbek na zdrowiu Twojego dziecka, zgłoś się do nas! Prawnik medyczny przeanalizują dokumentację medyczną i ustali czy masz podstawy do uzyskania odszkodowania. Nie czekaj, zadzwoń już dziś!

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!