Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Choroby oczu podczas ciąży

Choroby oczu podczas ciążyChoroby oczu podczas ciąży

Ciąża jest stanem, w którym mogą wystąpić różne zaburzenia narządu wzroku. I choć w większości przypadków zmiany te są przemijające, to jeśli będąc w ciąży doświadczysz pogorszenia widzenia, błysków lub mętów przed okiem, powinnaś zostać niezwłocznie zbadana przez okulistę!

bezpłatna konsultacja prawna

Choroby oczu podczas ciąży – skąd taki problem u kobiet w ciąży?

Ciśnienie wewnątrz gałki ocznej obniża się w trakcie ciąży. Kobiety korzystające wcześniej z soczewek kontaktowych powinny z nich zrezygnować na czas ciąży, gdyż osłabia to czucie rogówki, powoduje zwiększenie jej krzywizny i grubości. Przyczynia się to do nietolerancji soczewek i zmian w refrakcji rogówki.

Do problemów ze wzrokiem większe skłonności przejawiają również kobiety cierpiące na nadciśnienie tętnicze, lub cukrzycę. Nie należy jednak zapominać, że problem z pogorszeniem wzroku może dotknąć również zdrowe kobiety, bez względu na chorobę, choć występuje to u nich w znacznie mniejszym stopniu.

Choroby oczu podczas ciąży – choroby siatkówki wywołane nadciśnieniem tętniczym

Największy problem stanowią przypadki z nadciśnieniem ciążowym, czyli takim które wystąpiło po raz pierwszy w czasie ciąży. W skrajnej postaci może prowadzić do stanu przedrzucawkowego, występującego w 5-10% wszystkich ciąż. Obok objawów ogólnych, takich jak bóle brzucha i głowy, oraz wymioty, mogą wystąpić właśnie objawy okulistyczne. Obejmują one pogorszenie widzenia, światłowstręt, mroczki w polu widzenia, dwojenie.

zadzwoń teraz

Choroby oczu podczas ciąży – powikłania oczne związane z cukrzycą

W przypadku cukrzycy rozpoznanej w trakcie ciąży istnieje najmniejsze ryzyko rozwoju i pogorszenia widzenia. Największe ryzyko powikłań zagrażających widzeniu jest związane z długim czasem trwania cukrzycy – dotyczy chorych na cukrzycę typu 1.

Każda ciężarna u której przed ciążą rozpoznano cukrzycę powinna być monitorowana pod tym kątem przez cały okres ciąży i 3-6 miesięcy po porodzie. Kobieta chorująca na cukrzycę powinna zgłosić się na badanie okulistyczne już przed planowaną ciążą.

Choroby oczu podczas ciąży – u których przypadkach zalecane jest cięcie cesarskie?

Należy pamiętać, że wiele przypadków problemów ze wzrokiem nie dyskwalifikuje od razu możliwości rodzenia drogą naturalną. Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego razem z Polskim Towarzystwem Ginekologicznym sporządzili obecnie obowiązujące wytyczne do wykonania cesarskiego cięcia:

  • Retinopatia cukrzycowa zagrażająca widzeniu (z obecnymi, lub zagrażającymi wylewami krwi do ciała szklistego)
  • Przebyta w okresie ciąży operacja okulistyczna (np. odwarstwienie siatkówki lub zszycia rany gałki ocznej), którą przeprowadzono w czasie 30 dni przed rozwiązaniem
  • Przebyta w dowolnym czasie przed ciążą lub po niej witrektomia
  • Krótkowzroczność degeneracyjna z zajęciem plamki (plama Fuchsa)
  • Stan po laserowej korekcji wady wzroku, jeśli grubość rogówki wynosi ≤350 μm
  • Jaskra z zaawansowanymi ubytkami w polu widzenia
  • Zaawansowany lub ostry stożek rogówki
  • Objawy rzucawki na dnie oka

Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku zawinił personel medyczny, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom.

Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w zakresie błędów medycznych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację i wskażemy w jaki sposób możesz dochodzić sprawiedliwości.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!