Choroby oczu podczas ciąży
Ciąża jest stanem, w którym mogą wystąpić różne zaburzenia narządu wzroku. I choć w większości przypadków zmiany te są przemijające, to jeśli będąc w ciąży doświadczysz pogorszenia widzenia, błysków lub mętów przed okiem, powinnaś zostać niezwłocznie zbadana przez okulistę!
Choroby oczu podczas ciąży – skąd taki problem u kobiet w ciąży?
Ciśnienie wewnątrz gałki ocznej obniża się w trakcie ciąży. Kobiety korzystające wcześniej z soczewek kontaktowych powinny z nich zrezygnować na czas ciąży, gdyż osłabia to czucie rogówki, powoduje zwiększenie jej krzywizny i grubości. Przyczynia się to do nietolerancji soczewek i zmian w refrakcji rogówki.
Do problemów ze wzrokiem większe skłonności przejawiają również kobiety cierpiące na nadciśnienie tętnicze, lub cukrzycę. Nie należy jednak zapominać, że problem z pogorszeniem wzroku może dotknąć również zdrowe kobiety, bez względu na chorobę, choć występuje to u nich w znacznie mniejszym stopniu.
Choroby oczu podczas ciąży – choroby siatkówki wywołane nadciśnieniem tętniczym
Największy problem stanowią przypadki z nadciśnieniem ciążowym, czyli takim które wystąpiło po raz pierwszy w czasie ciąży. W skrajnej postaci może prowadzić do stanu przedrzucawkowego, występującego w 5-10% wszystkich ciąż. Obok objawów ogólnych, takich jak bóle brzucha i głowy, oraz wymioty, mogą wystąpić właśnie objawy okulistyczne. Obejmują one pogorszenie widzenia, światłowstręt, mroczki w polu widzenia, dwojenie.
Choroby oczu podczas ciąży – powikłania oczne związane z cukrzycą
W przypadku cukrzycy rozpoznanej w trakcie ciąży istnieje najmniejsze ryzyko rozwoju i pogorszenia widzenia. Największe ryzyko powikłań zagrażających widzeniu jest związane z długim czasem trwania cukrzycy – dotyczy chorych na cukrzycę typu 1.
Każda ciężarna u której przed ciążą rozpoznano cukrzycę powinna być monitorowana pod tym kątem przez cały okres ciąży i 3-6 miesięcy po porodzie. Kobieta chorująca na cukrzycę powinna zgłosić się na badanie okulistyczne już przed planowaną ciążą.
Choroby oczu podczas ciąży – u których przypadkach zalecane jest cięcie cesarskie?
Należy pamiętać, że wiele przypadków problemów ze wzrokiem nie dyskwalifikuje od razu możliwości rodzenia drogą naturalną. Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego razem z Polskim Towarzystwem Ginekologicznym sporządzili obecnie obowiązujące wytyczne do wykonania cesarskiego cięcia:
- Retinopatia cukrzycowa zagrażająca widzeniu (z obecnymi, lub zagrażającymi wylewami krwi do ciała szklistego)
- Przebyta w okresie ciąży operacja okulistyczna (np. odwarstwienie siatkówki lub zszycia rany gałki ocznej), którą przeprowadzono w czasie 30 dni przed rozwiązaniem
- Przebyta w dowolnym czasie przed ciążą lub po niej witrektomia
- Krótkowzroczność degeneracyjna z zajęciem plamki (plama Fuchsa)
- Stan po laserowej korekcji wady wzroku, jeśli grubość rogówki wynosi ≤350 μm
- Jaskra z zaawansowanymi ubytkami w polu widzenia
- Zaawansowany lub ostry stożek rogówki
- Objawy rzucawki na dnie oka
Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku zawinił personel medyczny, to jak najszybciej powinnaś zaufać odpowiednim ekspertom.
W Krajowym Rejestrze Osób Poszkodowanych znajdziesz prawników z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujących się w zakresie błędów medycznych. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją dokumentację i wskażemy w jaki sposób możesz dochodzić sprawiedliwości.
Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.
Nie pobieramy z góry żadnych opłat!
Zadzwoń teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.
Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl