Blog
błąd medyczny

Błędy medyczne w leczeniu zakażeń w chirurgii

Błędy medyczne w leczeniu zakażeń w chirurgii

Błędy medyczne w leczeniu zakażeń w chirurgii

Błędy medyczne w leczeniu zakażeń w chirurgii najczęściej dotyczą wdrożonej antybiotykoterapii. Antybiotykoterapia stosowana jest w medycynie od niemal osiemdziesięciu lat. Odkrycie antybiotyków pozwoliło lekarzom na podjęcie skutecznej walki z niebezpiecznymi, często śmiertelnymi chorobami zakaźnymi, które od wieków nękały ludzkość. Obecnie stosowanie antybiotyków jest nadużywane. Dotyczy to również antybiotykoterapii stosowanej w leczeniu zakażeń w chirurgii. Niejednokrotnie antybiotyki stosowane są raczej dla zapewnienia poczucia bezpieczeństwa lekarza, niż dla leczenia udokumentowanego zakażenia.

bezpłatna konsultacja

Błędy medyczne w leczeniu zakażeń w chirurgii

Błędy medyczne w leczeniu zakażeń w chirurgii to:

  • bezkrytyczne stosowanie antybiotyków – zbyt pochopne kwalifikowanie pacjentów do terapii antybiotykami, które prowadzi do ich nadużywania wobec braku wyraźnych wskazań
  • stosowanie antybiotyków zanim zakażenie zostanie potwierdzone, a więc przy braku znajomości czynnika etiologicznego i wrażliwości na antybiotyki, na podstawie objawów klinicznych i wyników innych badań, w przypadkach wątpliwych
  • niewłaściwy dobór antybiotyku, w szczególności zastosowanie antybiotyku o zbyt szerokim zakresie działania. Wybór antybiotyku powinien zależeć od patogenów wyizolowanych z materiału pobranego od chorego, ale i od chorób towarzyszących, obecnych u pacjenta oraz od właściwości antybiotyku (możliwe działania niepożądane, toksyczność)
  • kontynuacja antybiotykoterapii empirycznej po uzyskaniu wyniku analizy mikrobiologicznej, sugerującego celowość zmiany antybiotyku
  • stosowanie antybiotyków, które z założenia źle lub wcale nie przenikają do właściwych jam ciała i narządów
  • zbyt długi czas terapii – antybiotykoterapia powinna działać szybko, mocno i krótko
  • związane z profilaktyką okołooperacyjna: zbyt wczesne podanie antybiotyku przed operacją (zbyt małe stężenie antybiotyku), stosowanie antybiotyku zbyt długo po zabiegu, na ogół powyżej 24 godzin, niedostosowanie dawki antybiotyku do masy ciała pacjenta
  • zbyt częste stosowanie leczenia skojarzonego, a więc kilkoma antybiotykami. Zaleca się najpierw stosowanie antybiotykoterapii jednoskładnikowej, a dopiero w razie konieczności leczenia skojarzonego.

Powyższe błędy medyczne w stosowaniu antybiotykoterapii powodują powstawanie nowych szczepów bakterii, opornych na leczenie znanymi antybiotykami. Zwłaszcza zastosowanie antybiotyku w przypadku, gdy nie potwierdzono wskazań do leczenia antybiotykiem może doprowadzić do sytuacji, kiedy ten sam antybiotyk okaże się nieskuteczny w razie niewątpliwej konieczności jego zastosowania.

zadzwoń teraz

Więcej o błędach medycznych

Błędy medyczne w leczeniu zakażeń w chirurgii – co zrobić, gdy doszło do zakażenia?

Jeżeli na skutek wdrożenia nieodpowiedniej metody leczenia, doznałeś trwałego uszczerbku na zdrowiu to możesz ubiegać się o odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz rentę. Nieprawidłowe leczenie zakażenia może doprowadzić do zakażenia kości lub nawet śmierci. Zgłoś błąd medyczny do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych już dziś, aby uzyskać środki finansowe na leczenie i rehabilitację. Nie pozwól, aby Twoje roszczenia się przedawniły.

Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy.

Odszkodowania za błędy medyczne specjaliści nr 1 w Polsce.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment