Blog
błąd medyczny

Błąd lekarski, a profesjonalizm chirurga w praktyce

Błąd lekarski, a profesjonalizm chirurga w praktyce

Błąd lekarski, a profesjonalizm chirurga w praktyce

Błąd lekarski – czym się charakteryzuje profesjonalizm chirurga praktyka w dzisiejszych czasach?

Do kluczowych elementów, które definiują profesjonalnego chirurga należą indywidualne umiejętności w zakresie zbierania wywiadu lekarskiego

  • badania przedmiotowego
  • badania podmiotowe, a nie stosowanie najnowszych zdobyczy techniki i farmacji. Odpowiedzialny i nowoczesny  chirurg stale podnosi swoje kwalifikacje na równi z doskonaleniem warsztatu operacyjnego i zdobywaniem wiedzy. Wszystkie te elementy razem przekłada się na jego wyniki trafności diagnostycznej.

bezpłatna konsultacja prawna

Błąd lekarski – na czym polegają profesjonalne umiejętności chirurga?

Błąd lekarski nie może stać się codziennością, dlatego też oczekujemy od chirurgów praktyków ponadprzeciętnych umiejętności.

Przede wszystkim profesjonalny chirurg praktyk wie, jak poprawnie przeprowadzić konstruktywny wywiad z pacjentem. W praktyce oznacza, że umie zebrać niezbędne informacje w kompletny i uporządkowany sposób. Szczególnie w warunkach ostrego dyżuru może to nie być łatwe, ponieważ pracuje on

  • nie tylko pod presją wyniku (konieczność poprawnego rozpoznania)
  • presją czasu
  • presją otoczenia (ze strony: personelu oddziałów ratunkowych, współdyżurujących, przełożonych na oddziale)
  • a także w warunkach ograniczonych zasobów (możliwości przyjęć, braki łóżek obserwacyjnych)

Do tego mając kontakt z chorym z tzw. ostrym brzuchem (w przebiegu chorób zapalnych lub niedrożności) chirurg jest narażony na sytuację sprzyjającą popełnianiu błędów ludzkich. Mimo tych przeciwności wykwalifikowany chirurg umie radzić sobie z takimi pacjentami, a także z tymi, którzy zgłosili się na SOR z urazem brzucha bądź obrażeniami wielonarządowymi.

Błąd lekarski niejednokrotnie jest spowodowany brakiem odpowiedniej komunikacji pomiędzy lekarzem, a pacjentem


Chirurg rozpoczynając rozmowę z pacjentem, przedstawia się i jasno określa jaką pełni rolę, aby  pacjent nie miał wątpliwości, z kim rozmawia i w jakim celu.
Doświadczony specjalista wie, że jest to niezbędne dla stworzenia z chorym prawidłowej relacji i  zdobycia jego zaufania do umiejętności lekarza,  który za chwilę będzie musiał sprawić mu ból lub przeprowadzić intymne badania. Takie postepowanie nie stwarza atmosfery zamieszania, pośpiechu, czy bałaganu.

Fachowość chirurga polega też na tym, że zawsze weryfikuje on wstępną diagnozę postawioną przez jego poprzedników zajmujących się wcześniej chorym, ponieważ wie, że na każdym kroku istnieje możliwość błędnej interpretacji faktów przez członków personelu niebędących specjalistami lub też przez innego chirurga.

Następnie lekarz stawia pacjentowi tzw. otwarte pytanie typu „W czym mogę pomóc?” albo „Co Panu/Pani dolega?”. Takie podejście umożliwia pacjentowi przedstawienie tych problemów, które jego zdaniem są najważniejsze i często jest to jedna lub kilka dolegliwości. Dobry chirurg orientuje się, która z nich jest najważniejsza lub najbardziej charakterystyczna (w stanach ostrych będzie to ból, ale też nudności, wymioty, gorączka, uraz, obecność guza, rzadziej zaparcie bez dolegliwości bólowych, biegunka).

Aby uzyskać czytelny obraz taki lekarz zapyta kolejno o: początek, przebieg dolegliwości (zmiany nasilenia w czasie od wystąpienia do chwili obecnej), czynniki nasilające lub zmniejszające dolegliwości (w tym leki, ruch i pokarm), a także posegreguje chronologicznie te informacje.

zadzwoń teraz

Błąd lekarski – wywiad z pacjentem podstawą trafnej diagnozy

Na etapie wywiadu profesjonalny chirurg zminimalizuje ryzyko popełnienia błędu medycznego, jeśli znacząco rozszerzy krąg diagnostyki różnicowej i mimo, że widział wystarczająco dużo chorób, by rozpoznawać je na podstawie podobieństwa, nie zlekceważy też faktu  istnienia pacjentów z nietypowymi objawami, a także dopuszcza wystąpienie danej choroby u pacjentów, nieobciążonych czynnikami ryzyka.

Zdaje sobie też sprawę, że u chorych cierpiących na wiele schorzeń współistniejących, często leki przyjmowane przez pacjentów są przyczyną aktualnych dolegliwości, a już na pewno wpływają na ocenę ryzyka operacji, a także są nie bez znaczenia dla decyzji śródoperacyjnych.

Kompetentny chirurg zapoznaje się też z historią przebytych przez pacjenta chorób i operacji, a także nie zapomni  zapytać pacjenta o uczulenia na leki. Poza tym interesuje się, czy pacjent posiada wsparcie osób trzecich, szczególnie w sytuacji, gdy nie będzie w stanie samodzielnie zadbać o swoje potrzeby po przebytym zabiegu operacyjnym. Profesjonalizm chirurga praktyka przejawia się też w poprawnym przeprowadzeniu badania przedmiotowego jamy brzusznej.

Błąd lekarski – co zrobić, gdy lekarz się pomyli

Skrupulatny chirurg będzie pamiętał o obowiązku dokładnego mycia rąk i stosowaniu alkoholowych roztworów odkażających. Od lekarza wymaga sie także, aby nosił w pracy odpowiednie ubranie (często prane, wygodne – z krótkimi rękawami). Dzieki zachowaniu higieny i sterylności lekarza nie będzie narażał swoich pacjentów na ryzyko zgonu albo ciężkich powikłań infekcyjnych.

Jeżeli nie mieliście tyle szczęścia i spotkaliście na swojej drodze chirurga bez odpowiedniej wiedzy, czy też empatii, zgłoście się do Krajowego Rejestru Osób Poszkodowanych. Zapewniamy profesjonalną i bezpłatną analizę Twojej sprawy oraz pomoc z zakresu prawa medycznego. Nasi prawnicy od 20 lat prowadzą sprawy błędów medycznych odnosząc liczne sukcesy. Pomożemy Ci uzyskać najwyższe odszkodowaniezadośćuczynienie oraz rentę za doznaną krzywdę lub śmierć bliskiej Ci osoby.

Jeżeli podejrzewasz, że doszło do błędu medycznego – nie zwlekaj, zgłoś się jeszcze dzisiaj. Masz tylko 3 lata od momentu dowiedzenia się o szkodzie i podmiocie odpowiedzialnym do jej naprawienia, dlatego też zgłoś błąd medyczny jak najszybciej, zanim Twoje roszczenie się przedawni.

Dążymy do poprawy jakości opieki medycznej w Polsce, dbamy o dobro każdego poszkodowanego pacjenta. Zgłoś się do nas już dziś, a pomożemy Ci wyegzekwować Twoje prawa.

 

Odszkodowania za błędy medyczne specjaliści nr 1 w Polsce.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment