Blog
błąd medyczny

Błąd lekarski - zakaz wykonywania zawodu

Błąd lekarski – zakaz wykonywania zawodu

Błąd lekarski – czy powinien kończyć się zakazem wykonywania zawodu?

Błąd lekarski, a rola rzeczników odpowiedzialności zawodowej.
Każdego roku do tego kolegium wpływa ponad trzy tysiące skarg na zachowanie personelu szpitala. Połowa z nich dotyczy zaś błędów medycznych. Przedstawiciele tej instytucji skarżą się jednak, że pacjenci wolą kierować się do mediów niż do nich, ale przyznają jednocześnie, że wiele spraw wciąż kończy się umorzeniem. Ponadto, aby zgłoszenie w ogóle zostało rozpatrzone, musi być opatrzone imieniem i nazwiskiem, a także pełnym adresem. Inaczej, choćby zawierało niezwykle niepokojące informacje, nawet nie zostanie poddane wstępnej weryfikacji.

bezpłatna konsultacja prawna

Błąd lekarski – zakaz wykonywania zawodu – jakie sankcje grożą medykom?

Nie jest jednak łatwo pociągnąć winnego do odpowiedzialności. Konieczne jest bowiem spełnienie następujących przesłanek:

  • pomyłka jest sprzeczna z wiedzą i praktyką
  • doszło do konsekwencji: niemyślnego spowodowania śmierci, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu czy narażenia pacjenta na utratę życia lub zdrowia
  • istniał związek pomiędzy działaniem personelu, a powyższymi skutkami

Wobec lekarza, który zawinił, można orzec szeroki wachlarz środków represyjnych. Należą do nich:

  • nagana
  • kara pieniężna
  • zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w placówkach medycznych,
  • zawieszenie prawa do wykonywania zawodu
  • całkowity zakaz wykonywania zawodu

zadzwoń teraz

Błąd lekarski – zakaz wykonywania zawodu to ostateczność

Całkowity zakaz wykonywania zawodu lekarza jest najbardziej dotkliwą sankcją, ale stosuje się ją niezwykle rzadko.
Jedynym organem, który może podjąć taką decyzję jest sąd lekarski, ale dokonuje tego tylko incydentalnie. W samej Warszawie, w ostatnich dwudziestu latach, można wskazać zaledwie kilka takich przypadków, a dotyczyły chociażby dokonania nielegalnej aborcji, która skończyła się śmiercią zarówno dziecka, jak i matki.
Trudność wynika także z tego, że nie istnieje żaden kodeks, który regulowałby kwestię konkretnej kary za dane przewinienie. Wszystko opiera się wyłącznie na szerokiej interpretacji sądu.

Gdzie szukac pomocy gdy dochodzi od błedu lekarskiego?

Prawo gwarantuje Ci możliwość korzystania z wysokojakościowej opieki. W rzeczywistości bywa jednak różnie i często dochodzi do zaniedbań ze strony personelu. A każdy błąd lekarski wiąże się z przykrymi konsekwencjami.

Pamiętaj jednak, że nie stoisz na przegranej pozycji. Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych każdego dnia wspiera tych, którzy padli ofiarą nieskuteczności pracowników szpitala. Naszym zadaniem jest pomaganie tym, którzy ucierpieli w wyniku błędów medycznych. Chcemy, aby już nigdy więcej nie padły słowa: „bezkarny jak lekarz, bezbronny jak pacjent”.

Nie musisz się obawiać, mamy długoletnie doświadczenie i wysoką skuteczność w uzyskiwaniu satysfakcjonujących odszkodowań.

Wystarczy tylko jeden telefon, a uważnie wysłuchamy Twojej historii i bezpłatnie ocenimy szanse na uzyskanie roszczenia.

Nie zwlekaj, terminy przedawnienia ograniczają Twój czas!

bezpłatna porada

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

Pokaż 0 Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!

Leave a Comment