Błąd medyczny, wszystko o błędach medycznych

Astma

astmaAstma

Astma – dla jej różnych postaci wspólny mianownik stanowi obraz kliniczny. Niejednorodność pojawia się na polu przyczyn i podłoża powstawania astmy, a także anatomii patologicznej i historii naturalnej choroby. Wielu badaczy wskazuje, iż astma to zespół chorobowy. Definiując pojęcie astmy, jako choroby uwzględnia się czynniki takie, jak etiologia (np. gruźlica), anatomia patologiczna (np. rozedma lub rak płuc), wywiad (np. przewlekłe zapalenie oskrzeli), zmiany czynności (np. astma). Formułując  znaczenie określenia na podstawie etiologii i anatomii patologicznej będzie najbardziej trafne. Rozpatrywanie pozostałych dwóch aspektów nie jest dogodne, gdyż mowa w nich o subiektywnych ocenach, a także z uwzględnienie zmian narządowych, które mogą ujawniać się pod wpływem bodźców, a co za tym idzie, może to być po prostu zespół chorobowy.

bezpłatna konsultacja prawna

Astma – definicja

Przez lata modyfikowano definicję astmy, aż pod wpływem Global Initiative for Astma – GINA określono, iż astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, w której uczestniczy wiele komórek i substancji przez nie uwalnianych. Przewlekłemu zapaleniu towarzyszy nadreaktywność oskrzeli, prowadząca do nawracających epizodów świszczącego oddechu, duszności, uczucia ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, występujących zwłaszcza w nocy lub nad ranem. Epizodom tym towarzyszy zwykle rozlane zmienne ograniczenie przepływu powietrza w płucach, często ustępujące samoistnie lub pod wpływem leczenia. Należy podkreślić trzy elementy, a mianowicie zapalenie oskrzeli, obturacja (zwężenie struktury anatomicznej posiadającej światło) oskrzeli, nadreaktywność oskrzeli.

Astma – błędy w leczeniu

W praktyce błędy w leczeniu choroby takiej jak astma powstają wobec braku wiadomości, braku doświadczenia, bądź przyjęciu wadliwych założeń w wyborze metody. Rażące zaniedbania w tym zakresie pojawiają się u lekarzy różnych specjalności, a nawet u alergologów i pneumonologów. Wśród tych, które wynikają z niewiedzy nie sposób nie wymienić:

  • zlecenia propanolu pacjentowi, który poza astmą posiada zaburzenia rytmu pracy serca
  • zlecenie tymololu osobie z jaskrą
  • zlecenie metindolu choremu z nietolerancją kwasu acetylosalicylowego
  • zalecenie odstawienia GKS (tj. glikokortykosteroidy, zwane potocznie sterydami – naturalne hormony produkowane w korze nadnercza) u ciężarnej, która cierpi na ciężką astmę bądź też zlecenie stosowania jodku potasu
  • nie traktowanie stanu astmatycznego jako stanu naglący

zadzwoń teraz

Astma – brak doświadczenia w leczeniu astmy

Przez brak doświadczenia w leczeniu astmy, dochodzi do sytuacji, kiedy osoba chorego spotyka się z zaleceniem przyjmowania zbyt małej dawki GKS przy zaostrzonej infekcyjnej astmie, a także z przeprowadzeniem swoistego odczulania w miejscu, które nie ma adekwatnego wyposażenia.

Lekarze niekiedy wykluczają niektóre grupy leków twierdząc, że są one zbyt szkodliwe (np. właśnie GKS), preferowanie jakiegoś działania w procesie leczenia bez uwzględnienia aktualnego stan wiedzy medycznej wobec przypadku astmatyka.

Warto zwrócić uwagę, iż lekarze bywają nieasertywni i ulegają wpływom przedstawicieli firm farmaceutycznych. W konsekwencji nie kierują się dobrem w leczeniu, a podporządkowują się naciskom, aby rekomendować, zalecać stosowanie konkretnych leków, jako tych najwłaściwszych.

Astma – czy Twój lekarz popełnił błąd?

Jeżeli podejrzewasz błąd medyczny, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych. Posiadamy odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, aby móc poprowadzić Twoją sprawę. Zadzwoń 722 080 080 i dowiedz się więcej.

bezpłatna porada

Wystarczy Twój jeden telefon do nas, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Nie pobieramy z góry żadnych opłat!

Zadzwoń  teraz to nie wymaga wysiłku, a może tylko pomóc.

Telefon 722 080 080, lub napisz do nas kontakt@krop.org.pl

In Category: Bez kategorii

Krajowy Rejestr Osób Poszkodowanych

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy pod tym wpisem. Bądź pierwszy!